kaçırarak milyonlarca lira vurgun

polisi, kaçakçılığı yaparak devleti zarara uğratan ve bir kısmı rezidanslar da ikamet eden işadamlarına baskın yaptı. Operasyonda 15 tekstil firmasının yöneticisi, 5 gümrük memuru, tekstil firmalarının vurgun yaparken ortak olarak kullandığı ‘Güney Gümrükleme’ Firması’nın sahibi ve döviz bürosu sahiplerinin de aralarında bulunduğu 58 şüpheli gözaltına alındı. Vurgunun boyutu vergi müfettişlerinin incelemesi sonrası ortaya çıkacak. Çetenin milyonlarca lira vurgun yaptığı tahmin ediliyor.

Giriş Tarihi: 20.5.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 21.5.2015 13:45
Vergi kaçırarak milyonlarca lira vurgun
ekipleri, çok yönlü şebeke kurarak kaçakçılığı yapan işadamlarına şafak baskını düzenledi. Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece ve Başakşehir'de gerçekleşen operasyonda 100 farklı adrese eş zamanlı bakın yapıldı. Hakkında gözaltı kararı bulunan 76 şüpheliden 58'i yakalanırken, 18 şüpheli hakkında aramalar devam ediyor. Operasyon yapılan adreslerin bazılarının rezidans olması ve vergi kaçakçılığı ile suçlanan işadamlarının buradan gözaltına alınması dikkat çekti. Organize Suçlarla Mücadele Şube ve Özel Harekât Şube polislerinin de destek verdiği operasyonda, 15 tekstil firmasının yöneticisi, 5 gümrük memuru ve döviz bürosu sahipleri gözaltına alındı. İşadamları yurt dışından getirdikleri tekstil ürünlerini gümrükte sahte evraklar ile düşük fiyat göstererek iç piyasaya sunmak ve vergi kaçakçılığı yaparak devleti zarara uğratmakla suçlanıyor.

MİLYONLARCA LİRA VURGUN

Çetenin vergi kaçırıp devleti dolandırarak elde ettiği kazancı tespit etmek amacıyla vergi müfettişleri tarafından 15 tekstil firması üzerinde inceleme başlatıldı. Yapılan incelemeler sonrasında vurgunun boyutu ortaya çıkacak. Emniyet yetkilileri vurgunun boyutunun milyonlarca liraya kadar çıkacağını belirtti.

DÖVİZ BÜROSU KURNAZLIĞI

Çete üyelerinin, yurt dışından ithal ettikleri tekstil ürünlerini, sahte evraklarla oldukça düşük ücretlerden beyan edip, devlete vermeleri gereken milyonlarca liralık vergiyi ödemedikleri tespit edildi. Çete üyelerinin bu işlemleri gerçekleştirirken sahte evraklardan oluşan fiyat farklılığını ise anlaşmalı döviz büroları üzerinden transfer ederek ödedikleri belirlendi.

15 tekstil firmasının vurgun yaparken aynı gümrükleme firmasını kullandığı ortaya çıktı. Bahçelievler ilçesinde bulunan Güney Gümrükleme üzerinden sahte evrakları hazırlayan şebeke çökertilirken, operasyon kapsamında Güney Gümrükleme Firması sahibi de gözaltına alındı. Şebekenin devleti uğrattığı zarara göz yuman ve rüşvet karşılığında destek olan 5 gümrük memuru da gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerin Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri devam ediyor.

Güney gümrükten açıklama

Güney Gümrükleme'den yapılan açıklamada ise, yapmış oldukları işlemlerin tamamının gümrük mevzuatuna ve diğer ceza kanunu başta
olmak üzere hukuka uygun işlemler olduğundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, "Bir takım asılsız ihbarlar ve
rekabet nedeniyle müvekkilinin ticari itibarıyla oynanmak istenmiştir.Bu iftiralar ve onlara yardımcı olan bazı devlet içindeki paralel uzantıların kıskacında müvekkil mağdur olmaktadır.Aslında çokça istihdam sağlayan ve vergi ödeyen şirketimizin bu duruma düşürülmesi ülkemiz açısından da bir kayıptır" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergi kaçırarak milyonlarca lira vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN