: Paranız da olsa istediğiniz silahları alamıyorsunuz

Recep Tayyip , Akıncılar'daki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nin açılış törenine katıldı, burada birtakım açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 21.5.2015 11:33 Güncelleme Tarihi: 21.5.2015 13:34
Erdoğan: Paranız da olsa istediğiniz silahları alamıyorsunuz

Recep Tayyip , Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Artık biz bize yetmek zorundayız. Biz bize yetemediğimiz durumda, bağımsız bir Türkiye'den bahsedemeyiz. Bunun adımlarını atmak durumundayız" dedi.

Erdoğan, TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'ne ilişkin, "Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım niteliği taşıyor. Türkiye 12 yıldır pek çok alanda hayata geçirmiş olduğu ilklerinden birini de böylece uzay çalışmaları alanında gerçekleştirmiş oluyor" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi ile Türkiye'nin uzay çalışmaları konusunda iddia sahibi ülkeler arasına girdiğini belirtti.

Erdoğan, Akıncılar'daki merkezin açılış töreninde, savunma sanayisinin diğer kuruluşları gibi TUSAŞ'ın da son 12 yılda çok büyük atılımlar gerçekleştirdiğini vurguladı.

TUSAŞ'ın 1984'te sadece F-16'ların fason üretimi için kurulduğunu hatırlatan Erdoğan, 2005'te bu kuruluşun yapısının ve yönetiminin millileştirilerek yeni bir dönemin başlatıldığını belirtti.

Erdoğan, TUSAŞ'ın havacılık alanında dünyanın en önemli kuruluşlarından biri haline geldiğine, devler ligi denilen dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi listesine girdiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Hedefimiz bu listeye en az yirmi şirketle girmek olmalıdır. Şu anda dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması listesinde 42 şirketle yer alıyoruz. Aynı başarıyı savunma sanayi alanında da göstereceğimize inanıyorum. TUSAŞ bu listeye ilk giren Türk şirketi olarak öncülük görevini yerine getirmiş bulunuyor. Şimdi sıra diğer firmalarımızda. TUSAŞ'ın bu konuma gelmesinde 2003 yılından itibaren savunma sanayisinde yerli üretime verdiğimiz önemin, bu doğrultuda ortaya koyduğumuz güçlü iradenin çok payı var. TUSAŞ da kendisine olan güvenimizi boşa çıkarmadı. ATAK helikopterimiz tüm zorluklar aşılarak tasarlandı, üretildi, semalarımızda gururla vazifesini yerine getirmeye başladı."

ATAK ile ilgili ilk adımlar atıldığında, İtalya'da yetkililerle ilk görüşmeleri yaptığında zaman zaman "acaba" sorusunun aklına geldiğini anlatan Erdoğan, "Çünkü yıllar yılı küresel sermaye bizlerle ortak üretimlere girme noktasında hep kaçak dövüşmüştür. Gelmemiştir. Samimi olarak bir ortak üretimi ülkemizde yapmaya yanaşmamıştır, Paranız da olsa istediğiniz silahları alamıyorsunuz." dedi.

Erdoğan, ATAK helikopteri için işbirliği yapan yabancı firmalara teşekkür etti.

OSTİM'e aktarılan iş hacmi 12 yılda 10 kat arttı

Erdoğan, şöyle devam etti:

"TUSAŞ'ın hikayesi Türkiye'nin hikayesinin aslında bir özetidir. Bunu bu şekilde değerlendirmemiz lazım. Bu kuruluşumuz 2000 yılında 90 milyon dolarlık cirosu ve 2 bin çalışanıyla neredeyse kapanma durumuna gelmişti. Ve o gün, iktidara geldiğimizde doğrusu o zamanki savunma bakanım Vecdi Bey ile birlikte bu konular üzerinde değerlendirmelerimizi yapmış ve bir kararlılıkla işin üzerine gitmiştik. Bugün ise TUSAŞ 1 milyar doları aşan cirosu ve 5 bin çalışanıyla kendi alanında dünyanın en büyük 80'inci şirketi olarak karşımızda duruyor. Nereden, nereye..."

TUSAŞ'ın bağlantılı sektörler ve yan sanayide de büyümeye yol açtığının altını çizen Erdoğan, sadece OSTİM'e aktarılan iş hacminin 12 yılda 10 kat arttığını ifade etti.

"2023 yılında TUSAŞ'ı her bakımdan çok daha ileride, çok daha büyük projelerin içinde görmek istiyoruz" diyen Erdoğan, milli muharip uçağıyla ilgili kararın da Savunma Sanayii İcra Komitesinden çıktığını hatırlattı.

"Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım niteliği taşıyor"

Erdoğan, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nin TUSAŞ'ın gözlem ve haberleşme uydularının üretimine yönelik stratejik bir altyapı olduğunun altını çizdi. Bu tür tesislerin uzay çalışmaları konusunda söz sahibi az sayıda ülkede bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Türkiye'nin TUSAŞ vasıtası ile bu tesise sahip olarak uzay çalışmaları konusunda iddia sahibi ülkeler arasına girdiğini artık ifade edebiliriz" dedi.

Merkez hakkında bilgi veren Erdoğan, yakın zamanda Göktürk-3 uydusu ve diğer uydularla ilgili çalışmaların da başlayacağını kaydetti.

"Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım niteliği taşıyor" diyen Erdoğan, Türkiye'nin 12 yılda pek çok alanda hayata geçirdiği ilklerinden birini de uzay çalışmalarında gerçekleştirdiğini belirtti.

'Dışa bağımlılıkta büyük düşüş'


"Dünyanın bir ucundaki de insan biz de insanız. O yapıyorsa biz de yapabiliriz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Yapmamak için hiçbir sebep yok ama birileri önümüze bariyeri koyuyor. Ondan sonra 'bunun üzerinden atla' diyor. Hayır. Biz bunları da atlayacağız, gerekirse bu bariyerleri de kaldıracağız. İşte bu başladı" diye konuştu.

Eskiden beyin göçünden endişe edildiğini, artık bu göçün kendi özüne dönüşe başladığının altını çizen Erdoğan, Türkiye'nin 2002 yılında, savunma sanayi ihtiyaçlarında yüzde 80 oranında dışa bağımlı olduğunu, bugün bu oranın yüzde 45'e düştüğünü bildirdi.

Erdoğan, "Hedefimiz, 2023 yılında, ülkemiz savunma sanayinin dışa bağımlılığını, üretimi neredeyse yüzde yüze yakın bir noktaya taşıyarak kaldırmaktır" dedi.

Uluslararası şirketlerle ortak projelerin olacağını, artık dünya bu noktada küçüldüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin dünyada marka birçok uçağın yedek parçalarını ürettiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Paranız da olsa istediğiniz silahları alamıyorsunuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN