Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye saldıran zanlı daha önce 'den tutuklanmış

Paralel örgüt, Doğan medyası ve , ve ’da HDP binalarına yönelik saldırılardan AK Parti iktidarını sorumlu tutmuştu. Ancak Davutoğlu saldırganın örgütü üyesi olduğunu açıkladı. Şimdi gözler Hatay’da Hilmi Yarayıcı’yı CHP’den aday gösteren DHKP-C örgütü üzerinde…

Giriş Tarihi: 21.5.2015 14:57 Güncelleme Tarihi: 21.5.2015 15:44
HDP'ye saldıran zanlı daha önce DHKP-C'den tutuklanmış

Ahmet Davutoğlu, 'nin ve Ceyhan'daki binalarına yönelik saldırılarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalar;

HDP seçim bürosuna saldıran zanlı daha önce 'den tutuklanmış.

HDP eş başkanı bunu AK Parti yaptı dedi, doğrudan beni ve cumhurbaşkanımızı suçladı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SALDIRGANIN KİMLİĞİNİ AÇIKLADI

İçişleir Bakanlığı, HDP il binalarına yönelik bombalı saldırıları gerçekleştiren saldırganlardan birinin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

Adana ve Mersin'de HDP İl Binalarına yapılan bombalı saldırılarla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ardından İçişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı.

Açıklamada, " Şahsın açık kimliği güvenlik birimlerince tespit edilmiştir. Eylemi gerçekleştiren şahsın daha önce 2007 yılında Ankara İlinde yasadışı sol bir örgütün faaliyetlerine katılarak 2911 sayılı Kanuna muhalefet ve kamu malına zarar vermek suçlarından tutuklandığı, yine aynı yılda İstanbul ilinde yasadışı sol bir örgüt faaliyetleri ile irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Şahsın yakalanmasına yönelik olarak gereken tüm çalışmalar özenle yürütülmektedir" denildi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Adana/Seyhan ve Mersin/Akdeniz HDP parti binalarında 18.05.2015 tarihinde saat 10.00 sıralarında el yapımı bombaların patlaması neticesinde 4 vatandaşımız çeşitli yerlerinden yaralanmış ve maddi hasar meydana gelmiştir. Patlamalarla ilgili olarak güvenlik güçlerimiz tarafından soruşturmalar derhal ve titiz bir şekilde başlatılmış, yapılan çalışmalarda olayın çiçek saksıları içerisine gizlenmiş patlayıcı düzeneklerinin kullanılması neticesinde meydana geldiği anlaşılmıştır.

BOMBALAR 1 GÜN ÖNCEDEN YERLEŞTİRİLMİŞ

Güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan yoğun ve titiz çalışmalardan; bombaların bir gün öncesinden şüpheli bir erkek şahıs tarafından bahsi geçen parti binalarına bırakıldığı, şahsın ailesi ile birlikte 1990 yılında Van İlimizden gelerek Adana İlimize yerleştiği, her iki eylemin failinin de aynı şahıs olduğu belirlenmiştir. Şahsın açık kimliği güvenlik birimlerince tespit edilmiştir. Eylemi gerçekleştiren şahsın daha önce 2007 yılında Ankara İlinde yasadışı sol bir örgütün faaliyetlerine katılarak 2911 sayılı Kanuna muhalefet ve kamu malına zarar vermek suçlarından tutuklandığı, yine aynı yılda İstanbul ilinde yasadışı sol bir örgüt faaliyetleri ile irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Şahsın yakalanmasına yönelik olarak gereken tüm çalışmalar özenle yürütülmektedir. Bu vesileyle olayda yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'ye saldıran zanlı daha önce DHKP-C'den tutuklanmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN