Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nın 'daki okulları kapatılıyor

Giriş Tarihi: 21.5.2015 15:46
Paralel Yapının Tacikistan'daki okulları kapatılıyor

Eğitim ve Bilim Bakanı Nuriddin Said, Fethullah hareketine ait Şelale Eğitim Kurumları'na bağlı okulların devlet lisesi olacağını ve isimlerinin değiştireleceğini söyledi.

Said, lisansları daha önce incelemeye alınan hareketine bağlı okullarla ilgili basına yaptığı açıklamada, bu konudaki gerekli yasal belgelerin hazırlandığını bildirdi.

Alınan kararların gelecek eğitim öğretim döneminde uygulanacağını aktaran Said, "Liseler, devlet lisesi olacak ve isimleri değiştirilecek" ifadelerini kullandı.

-"Müfredat değiştirilecek"

Eğitim ve Bilim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlkokul Eğitim Daire Başkanı Abdulcabbar Aliyev de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yeni eğitim döneminde Şelale Eğitim Kurumları'na ait liselerdeki eğitim tarzının ve müfredatının değiştirileceğini açıkladı.

Aliyev, ""ya ait okulların resmi kurucusu olan Şelale Eğitim Kurumları'nın da bu statüsünü kaybedeceğini vurguladı.

Türkiye'deki "paralen yapı", 'da ilk okulu 1992'de açtı. Son 10 yılda bu okulların amaçlarına ilişkin tartışmalar ve kapatılmasına ilişkin talepler zaman zaman gündeme geldi. Şelale Eğitim Kurumları çatısı altında olan ve Tacik-Türk Lisesi ismini taşıyan okulların 6'sı başkent Duşanbe'de, 4'dü ise diğer şehirlerde faaliyet gösteriyor.

Okulların sahibi olan Şelale şirketi, Tacikistan şirketi olarak faaliyetini sürdürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapının Tacikistan'daki okulları kapatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN