"2 Mayıs 1999 adı konmamış bir darbedir"

Giriş Tarihi: 22.5.2015 10:00 Güncelleme Tarihi: 22.5.2015 10:06
2 Mayıs 1999 adı konmamış bir darbedir

A Haber'de Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu Kadraj programının konuğu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Ravza Kavakçı Kan'dı. Kan ile 7 Haziran seçimlerinin seçmene yansımaları, siyasi partilerin durumu, başkanlık sistemi ve 28 Şubat süreci konuşuldu.

"2 MAYIS 1999 ADI KONMAMIŞ BİR DARBEDİR"

AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Dr. Ravza Kavakçı Kan, sokaktaki insanın 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilen ablası Merve Kavakçı'nın başörtülü olduğu için yemin ettirilmeyip Meclis'ten çıkartılmasını unutmadıklarını ve kendisine hep bu olayı hatırlattıklarını söyledi.

Bu olay nedeniyle siyasete girerken karmaşık duygular yaşadığını ama korkmadığını belirten Kavakçı, "2 Mayıs 1999 adı konmamış bir darbedir. Orada had bildiren Merve Kavakçı'nın şahsında, başı örtülü ve başı açık kadınlar, muhafazakar insanlar ve Merve Kavakçı'ya destek veren insanların tamamına haddi bildirilmiştir dalga dalga. Hepimize öyle bir haddimiz bildirilmiş ki ancak 16 sene sonra başı örtülü adaylar olarak halkın karşısına çıkabiliyoruz. Bu büyük bir travmadır. O günden bu güne Meclis iç tüzüğünde bir kelime bile değişmedi. O günkü aynı tüzük, bugün de aynı tüzük. Şimdi Meclis'te başı örtülü milletvekillerimiz var, bu neyi gösteriyor, kanun değişmedi kanun aynı kanun ama Türkiye değişti. Bu bana yeni Türkiye adına ümit veriyor. " dedi.

"BAŞKANLIK SİSTEMİYLE TÜRKİYE DÜNYADA DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLACAK"


Başkanlık sistemiyle ilgili soruları da yanıtlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Ravza Kavakçı Kan, parlamenter sistemin Türkiye'nin mevcut sorunlarını çözmekten uzak olduğunu ve başkanlık sistemine geçişle beraber Türkiye'nin dünyada daha fazla söz sahibi olacağını söyledi. Kan, bu sistemin yaşanan tıkanıklıkları daha kolay gidereceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"2 Mayıs 1999 adı konmamış bir darbedir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN