'Final' operasyonu

'Final' operasyonu

Konya merkezli 19 ilde yapılan Paralel Yapı operasyonunda, 66 şüpheliden 43'ü gözaltına alındı. Şüpheliler himmet vermeye yanaşmayan Okyanus Şirketler Grubu'nun sahibi Nusret Argun'a 2008'de 'final' operasyonu adıyla kumpas kurmakla suçlanıyor

Konya merkezli 19 ilde Paralel Yapı'ya yönelik dün yapılan operasyonlarda, aralarında eski polis müdürü Yurt Atayün'ün kardeşi ve dönemin Konya Kaçakçılık, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Anadolu Atayün ile eski Bingöl Emniyet Müdürü Ercan Taştekin ve eski Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam'ın da bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler tehditle himmet toplamak, iş adamlarını kumpasla Paralel örgütün ağına düşürmek ve terör örgütüne yardımla suçlanıyor. Eski Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu ise aranıyor. İşte operasyonun perde arkası:

234 KİŞİLİK KUMPAS

17 - 25 Aralık darbe girişiminin ardından, Okyanus Şirketler Grubu'nun sahibi Nusret Argun'la birlikte birçok kişi savcılığa müracaat ederek, 2008'de Paralel Yapı tarafından kendilerine "Final" adı verilen operasyonla kumpas kurulduğu iddiasıyla, dönemin Emniyet Müdürü Salih Tuzcu ve ekibi hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık tarafından gizlilikle yürütülen çalışma kapsamında "müşteki" sıfatıyla ifadeleri alınan Argun ve diğer isimler çarpıcı iddialarda bulundu.
Buna göre o dönemde Paralel Yapı, Argun'dan emniyet için araç talep etti. Konyaspor'a maddi destek ve öğrenci yurdu yapmasını istedi. Bu talepler karşılanmayınca da 26 Nisan ve 27 Eylül 2008 tarihlerinde 13 ilde yapılan ve 234 kişinin gözaltına alındığı "Final" adlı kumpas operasyonu için düğmeye basıldı. Argun'un evine, işyerine ve zaman zaman konakladığı 5 yıldızlı otel odasına dinleme cihazı konuldu. Argun, mahkemeden 20 günlük dinleme kararı alınmasına rağmen 6 ay boyunca usulsüz bir şekilde takip edilerek, ses kayıtları oluşturuldu. Ve bu kayıtlar şantaj kasetlerine dönüştürüldü.

TAPELER DEĞİŞTİRİLDİ

5 işadamı da Argun aleyhinde ifade vermesi için zorlandı. Operasyon kapsamında takibe alınan şüphelilerin tape kayıtları değiştirildi. Şüphelilerden M.S.'nin telefon konuşmaları ile H.T. adlı bir kişinin konuşmalarının yerleri değiştirildi. H.T.'nin konuşmaları M.S.'in dosyasına montajlandı, suç uyduruldu.
ARKADAŞINA GÖNDER
'Final' operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN