Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkomutan deniz tatbikatını izledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Denizkurdu 2015 Tatbikatı"nın Seçkin Gözlemci Günü'ne katıldı. Tatbikatı dürbünle izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tatbikata katılan birlikleri selamladı, telsizden teşekkür etti

Giriş Tarihi: 24.5.2015
Başkomutan deniz tatbikatını izledi
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın planladığı Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele'nin sevk ve idaresinde gerçekleştirilen "Denizkurdu 2015 Tatbikatı"nın "Seçkin Gözlemci Günü"ne katıldı. Tatbikat sancak gemisi TCG Salihreis Firkateyni'nin Aksaz Deniz Üs Komutanlığı rıhtımından ayrılmasıyla başladı. Erdoğan tatbikatı izlemek için dün özel uçağı "CBK" ile Muğla'nın Dalaman ilçesine geldi. Erdoğan'ı Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanlığı'na vekalet eden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Muğla Valisi Amir Çiçek karşıladı.

ERDOĞAN'I ATAK TAKİP ETTİ

Alandaki tören kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, helikopterle Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'na, oradan da yine helikopterle seyir halindeki TCG Salihreis Firkateyni'ne geçerek tatbikat faaliyetlerini izledi. Firkateyne Türk bayrağının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı forsu da çekildi. Erdoğan donanma şapkası taktığı tatbikatı sık sık dürbünle takip etti. Tatbikatın sonunda Erdoğan telsizle tatbikata katılan birliklere teşekkür etti. Erdoğan Seçkin Gözlemci Günü'nün tamamlanmasının ardından helikopterle TCG Salihreis Firkateyni'nden ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı gemiden Akar ile kuvvet komutanları uğurladı. Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Yılmaz da Dalaman'a gitti. Erdoğan'ın gemiden ayrılmasıyla TCG Salihreis Firkateyni'ne çekilen Cumhurbaşkanlığı forsu da direkten indirildi. Erdoğan'ın bulunduğu askeri helikoptere güzergahı boyunca milli üretim Atak helikopterleri eşlik etti. Tatbikatı Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Ege Ordusu Komutanı Orge-neral Galip Mendi de izledi. 14 Mayıs'ta başlayan tatbikat 28 Mayıs'a kadar devam edecek.

TATBİKATA KATILAN UNSURLAR
Tatbikata 11 firkateyn, 6 korvet, 21 hücümbot, 8 denizaltı, 4 mayın avlama gemisi, 15 yardımcı sınıf gemi, 6 karakol gemisi, 8 SAT, 4 SAS timi, 4 deniz karakol uçağı ve 16 helikopter ile 1 sahil güvenlik arama kurtarma gemisi, 20 sahil güvenlik botu, 4 sahil güvenlik helikopteri ile sahil güvenlik deniz karakol uçağı katılıyor. Tatbikatta Hava Kuvvetleri Komutalığı'nın unsurları ile havadan ihbar ve kontrol uçağı da yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkomutan deniz tatbikatını izledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN