'Türkiye ne kadar güçlüyse dışarıda o kadar güçlüyüz'

Giriş Tarihi: 24.5.2015 23:55
'Türkiye ne kadar güçlüyse dışarıda o kadar güçlüyüz'

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği Genel Başkanı Ulutürk, 'Türkiye ne kadar güçlüyse, dışarıda o kadar güçlü, etkili olduğumuza inanıyoruz' dedi.

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Genel Başkanı Rafet Ulutürk, Bulgaristan Türkleri olarak devletin güçlenmesinden yana olduklarını söyledi.

Ulutürk, Bayrampaşa'daki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de 8 milyon civarında Bulgaristan göçmeni olduğunu belirtti.

Balkanlar'daki en büyük nüfusun Bulgaristan Türkleri'ne ait olduğunu ifade eden Ulutürk, şöyle konuştu:

"Biz siyasetten uzak durduk ve devletin yanında olduk her zaman. 51 göçmenlerimiz Adalet Partisi'nden Menderes'in yanında olmuşlardır. 68'de gelenler Demirelci çünkü devletin başında Demirel vardır. 78 göçmenlerimiz Ecevitçi'dir. Çünkü devletin başında Ecevit vardır. 89 göçmenlerimiz ise Özalcı. Bunlara baktığımızda, biz Bulgaristan Türkleri olarak devletin güçlenmesinden yanayız."

Ulutürk, Türkiye'de güçlü bir hükümet olması gerektiğine inandıklarına vurguladı.

Bu durumun yurtdışındaki Türkleri de etkilediğini dile getiren Ulutürk, "Türkiye ne kadar güçlüyse, dışarıda o kadar güçlü, etkili olduğumuza inanıyoruz. Çünkü biz bunu yaşadık. Türkiye Cumhuriyeti güçlüyse, biz orada (dışarıda) rahat yaşadık" diye konuştu.

CHP'YE ELEŞTİRİ

Ulutürk, Bulgaristan Türklerinin, Atatürk'ün partisi olduğu için CHP'ye de oy verdiklerini belirterek, "Görüyoruz ki artık Atatürk'ün partisi olmaktan çıkmış ve bölücülerin yani dış mihrakların bir partisi olmuştur. İsyanımız bunadır" ifadelerini kullandı.

Ulutürk, CHP'nin Ermeni adayı Selina Doğan'ı da eleştirdi. Doğan'ın Ermeni olmasının önemli olmadığını ancak söylemlerini kabul edemeyecekleri dile getiren Ulutürk, şunları kaydetti:

"Anlaşılan o ki yeni CHP, ülkeyi bölme, milleti ayrıştırma, parçalama şeklindeki emperyalist oyuna ortak olmuştur. Bu açıklamanın soykırım yalanının 100. yılında yapılması, bu kişinin de simgesel olarak aday gösterilmesinin dikkatimizden kaçmadığını belirtmek isteriz. Yeni CHP yönetiminin bu kararı, Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı saygın Ermeni yurttaşlarımızı da incitmiştir. CHP, Ermeni soykırım iddialarını destekleyen değil, reddeden bir Ermeni kökenli vatandaşımızı aday gösterseydi, Türkiye'nin birliğine hizmet etmiş olurdu."

Ulutürk, Sezgin Tanrıkulu ile Grup Yorum'un eski solisti Hilmi Yarayıcı'nın da CHP'den milletvekili adayı gösterilmesine tepki göstererek, CHP'nin Atatürk'ün çizgisinden uzaklaştığını öne sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye ne kadar güçlüyse dışarıda o kadar güçlüyüz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN