Vesayetçilere izin vermeyiz

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Vesayetçilere izin vermeyiz

Milletvekili seçimlerine sayılı günler kala STK'lar ortak açıklama yaptı: Tezgâhlara, kumpaslara, etnik kimlik siyaseti yapanlara ve millet egemenliğini çalmak isteyenlere geçit vermeyeceğiz

Aralarında Memur-Sen, Ensar, İlim Yayma, Hakİş, İHH, MÜSİAD, Askon, Anadolu Platformu gibi 203 Sivil Toplum Kuruluşu'nun (STK) bulunduğu "Ortak Akıl Platformu" üyeleri Haliç Kongre Merkezi'nde tarihi bir açıklama yaptı. Vesayet arayışlarına tepki gösteren STK'lar, normalleşme ve istikrarın devamı için "milli irade" vurgusu yaptı. STK'lar adına ortak bildiriyi okuyan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "İstiklal çabalarını yok etmek, istikrar sürecini bitirmek, istikbalimizi karartmak isteyenleri tanıyor ve biliyoruz. Tüm halkımızın ve sesimizi duyan herkesin, içinden geçmekte olduğumuz kritik sürecin bilincinde olduğuna, davasına, ülkesine ve milletine ve topyekûn dönüşümün ruhuna uygun davranıp gerekli sorumlulukları yerine getireceğine yürekten inanıyoruz" dedi. Yalçın şunları söyledi:

VESAYETÇİLERE İZİN YOK: 1946'da Menderes'in "Yeter Söz Milletindir" itirazıyla başlattığı vesayeti kaldırma yolculuğunun, süreç içinde gerçekleştirilen sessiz devrimlerle ve "Artık Söz Sadece Milletindir" düsturuyla taçlandığı günleri yaşıyoruz. Sivil iradeyi yok saymak için kurulan tezgâhlara, hazırlanan kumpaslara, milletin egemenliğini çalmak isteyen küresel aktörlere ve onların içerideki işbirlikçilerine fırsat vermeyeceğiz. Milleti ve milletin değerlerini esir alan ve milletin yeniden egemen olmasıyla son bulan vesayet ikliminin, tekrar hâkim kılma çabalarına izin vermeyeceğiz.

GERİ DÖNMEYECEĞİZ: Türkiye'nin IMF'ye muhtaç edildiği günleri unutmadık. Milletimizin yükselen sesine karşı saldırılarda bulunan küresel ve yerli odakların aynı şer grubunun mensubu olduğunun farkındayız. Büyük bedeller ödememize, yoksullaşmamıza, özgürlüklerimizden, değerlerimizden yoksun kalmamıza neden olan o kapkara günlere geri dönmeyeceğiz. 27 Nisan'da e-muhtıra üzerinden gerçekleştirilen vesayet kalkışmasına karşı dik duran milletimizin yanında olacağız. Dışarıda yazılıp sahneye konulan Gezi kalkışması senaryosunu boşa çıkaran milletin kararlı duruşunu devam ettireceğiz. 17-25 Aralık darbe girişimlerini püskürten, Paralel tetikçilere hadlerini bildiren milletimizi yalnız bırakmayacağız. Çözüm Sürecini bitirme amacıyla 6-8 Ekim'de Kobani'de sahaya sürülen barbarlığı ve büyük oyunlarını çökerten çözümün öz ruhuna desteğimizi sürdüreceğiz.

MAZLUMLAR İÇİN ÜMİT IŞIĞI: İstikrarını sürdüren Türkiye; sadece kendi milletimiz için değil Filistin, Suriye, Bosna, Kosova, Makedonya, Somali, Myanmar, Arakan, Doğu Türkistan, merhamet ve adalet bekleyen batının mağdur ettiği bütün dünya mazlumları için de büyük bir ümit ışığıdır.

KİRLİ ZİHNİYETLERE İTİBAR ETMEYECEĞİZ

"Eski köhne düzenin hayalini kuranlara, etnik kimlik siyaseti yapanlara, milleti ve değerlerini yok sayanlara itibar etmeyeceğiz. Kimin mazlumdan, değerlerimizden ve medeniyetimizden yana olduğunu, kimin olmadığını iyi biliyoruz. Kudüs'ü bir Yahudilik mekanı olarak göstermek isteyen, Kâbe'yi itibarsızlaştırmak isteyen, dine, Diyanet'e, din derslerine haince yaklaşan, imam hatip okullarını kapatan ve yeniden kapatmaya çalışan ve Suriyeli kardeşlerimizden rahatsız olan zihniyetin kodlarının bilincindeyiz. Bu zihniyetin vesayet ettiği dönemlerdeki uygulamaları iyi bilen milletimizin bu kirli zihniyete itibar etmeyeceğini biliyoruz."

ÇÖZÜM SÜRECİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ

"Eşit yurttaşlığın hayata geçirilmesi, ötekileştirme zihniyetinin bütünüyle sona ermesi, bin yıllık kardeşliğin pekiştirilmesi, Çanakkale ruhunun yeniden tesis edilmesi fırsatını bize sunan çözüm sürecine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Milletimiz için hayati derecede önemli olan sivil, özgürlükçü, demokratik yeni anayasayı yazmak ve yapmak konusunda son derece kararlı olacak ve bu sorumluluğun takipçisi olacağız"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vesayetçilere izin vermeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN