Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TIR görüntülerine yayından kaldırma kararı

MİT TIR’larının durdurulması ile ilgili çeşitli internet sitelerinde yayınlanan görüntülere yayın yasağı getirildi. Mevcut yayınların kaldırılması için mahkeme kararı çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 29.5.2015 18:06 Güncelleme Tarihi: 29.5.2015 20:56
TIR görüntülerine yayından kaldırma kararı
Cumhuriyet Gazetesi ve bazı internet siteleri tarafından MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili internette yayınlanan görüntülere sahte olduğu gerekçesiyle yayın yasağı istenmşti.

Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri hakkında Terör Soruşturması başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan, Cumhuriyet Gazetesi İnternet sitesinde yer verilen ve bazı siteler tarafından alıntılanan görüntülerin "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Ulusal ve Uluslar arası Yararları ve Milli Güvenliği Bakımından sakınca doğuracak mahiyette olduğu" gerekçesiyle içeriklerinin engellenmesini talep etmişti.

Başsavcı vekili İrfan Fidan'ın talebini değerlendiren İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği internet sitelerinde yayınlanan söz konusu görüntülerin "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Ulusal ve Uluslararası Yararları ve Milli Güvenliği Bakımından sakınca doğuracak mahiyette olduğu" gerekçesiyle yayından kaldırılmasına karar verdi. Karar acil koduyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na gönderildi. Kararda yayını kaldırmamakta ısrar eden sitelerin ise tamamen erişiminin durdurulacağı belirtildi.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE BİR TUZAK"

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Cumhuriyet Gazetesi'nin MİT TIR'larıyla ilgili manşeti konusunda başlatılan soruşturmanın ayrıntılarını içeren bir açıklama yaptı. Açıklamada gazetenin yayınladığı görüntülerle ilgili soruşturma dosyasında hiçbir bilgi ve belge bulunmadığı belirtildi.
MİT TIR'larının kurgu ile durdurulmasının Türkiye Cumhuriyeti'ne bir tuzak olduğu kaydedilen açıklamada şu satırlara yer verildi:

Cumhuriyet Gazetesi'nin 29 Mayıs 2015 tarihli sayısının ilk sayfasında ve bazı internet sitelerinde, Can Dündar imzasıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2014/41637 sayılı soruşturma dosyası kapsamında, haklarında soruşturma yürütülen sivil ve asker şahısların durdurduğu Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait yardım tırlarıyla ilgili olduğu iddiasıyla bazı görüntülerle birlikte haberler yayınlanmaya başlanmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma dosyası kapsamında yada Adana Cumhuriyet Başsavcılığının yetkisizlik kararıyla Başsavcılığımıza gönderdiği dosya kapsamında bu görüntülere ilişkin hiçbir bilgi ve belge yoktur.

Bütün bu sebeplerle; TCK.nın 327, 328. Ve 330. Maddeleri ile 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 6 ve 7. Maddeleri uyarınca, "Devletin Güvenliğine İlişkin Bilgileri Temin Etme, Siyasi ve Askeri Casusluk, Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama, Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak" suçlarından söz konusu yayınları yapanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.
.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TIR görüntülerine yayından kaldırma kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN