Türkiye'de bir ilk daha

Recep Tayyip Ziraat Katılım Bankası açılışında konuştu. Ziraat Katılım bankası Türkiye'nin devlete ait ilk katılım bankası olacak.

Giriş Tarihi: 29.5.2015 11:37 Güncelleme Tarihi: 29.5.2015 15:10
Türkiye'de bir ilk daha

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

12 yıl öncesinin Türkiyesi Ziraat Bankası'nın kuruluş yıllarının Türkiyesi gibiydi.

Huzur ve istikrar ortamından bazıları rahatsız oluyor.

Yeni Türkiye bazılarının kabusu oldu. Milli istihbarat teşkilatımıza, milli bankamıza, milli projelerimize saldırdılar.

Miletimiz bunların gerçek yüzlerini görüyor.

Paralel ihanet çetesinin 17 Aralık darbe sürecinde hedef aldığı yerlerden biri de kamu bankalarıydı.

Bugün Ziraat Bankası sadece bir banka değil kara gün dostudur. Çifçinin, tüccarın ve esnafın daima yanındadır. Paradan para kazanmaktan ziyade ekonominin gelişmesine katkı sağlayan bir bankadır. 16 milyar lira zarar ile devraldığımız Ziraat Bankası çok ciddi kar eden bir kuruluş haline geldi. 12 yıl önce çiftçiye yüzde 59 faiz ile kredi veriyordu. Şimdi ise yüzde 0 ile 8 arasında faiz ile kredi veriyor. Onlar saldırdıkça milletimiz Ziraat Bankası gibi kurumlarımıza daha güçlü sahip çıktı. Bankamız bilançosunu güçlendirmek için kaynaklarının çeşitlenmesi için çalıştı. Ziraat Finans Grubu ile ilgili çalışmaların kısa sürede neticeleneceğine inanıyorum. Ziraat Bankası ilk milli banka olarak kuruldu. 16 milyar lira zarar ile devraldığımız Ziraat Bankası çok ciddi kar eden bir kuruluş haline geldi. 12 yıl önce çiftçiye yüzde 59 faiz ile kredi veriyordu. Şimdi ise yüzde 0 ile 8 arasında faiz ile kredi veriyor.

Bu ülkede yüksek faiz ile rant elde edinen tefeciler var. Onlar yaşanan gelişmelerden rahatsız oldular. Yeni Türkiye halkımızın ümidi olurken bazılarının ise kaosu haline geldi. Allah vermesin ülkemizi dış güçler işgal etse bunlar destek olurlar.

Ziraat Bankamız ile Halkbankamıza olmadık iftiralar attılar. Bugün bizi Mursi'nin akıbeti ile tehdit eden gazete geçen yıl da Ziraat Bankası'nı itibarsızlaştırmaya çalışıyordu. Onlar saldırdıkça milletimiz Ziraat Bankası gibi kurumlarımıza sahip çıktı.

Halk ve Vakıf Katılım'ın da işlemlerini bitirmesi gerekir. Bugün faizsiz olarak hizmet verecek olan Ziraat Katılım Bankası'nı açıyoruz. Eminönü'ndeki ilk şubeyi kısa sürede diğer şubeler de takip edecek. 2023'te 500 şubeye ulaşması planlanan bankamızın örnek bir kuruluş olarak yoluna devam etmesini diliyorum. Katılım bankaları faiz yerine ortaklığa bağlı iş modelleriyle yeni ufuklar açıyor. Londra faizsiz bankacılığın merkezi. Neden Londra olsun da İstanbul olmasın. İstanbul bu anlamda hakettiği yeri almalı. Yüzde 5 payı olan katılım bankacılığının, payının yüzde 15- 20 olmasını diliyorum. Bu hizmetin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyor, Ziraat Katılım Bankası'nın hayırlı olmasını diliyorum.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de bir ilk daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN