Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fetih inşallah 7 Haziran

İstanbul'un fethinin 562'nci yılı nedeniyle Yenikapı'da düzenlenen etkinliğe, 2 milyon kişilik coşkulu bir kalabalık katıldı. "Fatih Sultan Mehmet'in torunu" anonsuyla karşılanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Fetih 1994'tür. Fetih inşallah 7 Haziran'dır" dedi

Fetih inşallah 7 Haziran
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Yenikapı Etkinlik Alanı'na helikopterle geldi. Bu sırada yüzbinlerce vatandaş Türk bayrakları ile kendisini selamladı. Erdoğan, mehter takımı konser verdiği esnada, ellerinde bayraklarla 16 Türk devletini temsil eden askerlerin bulunduğu yerden yürüyerek, alana giriş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına Fetih Suresi'nden "Biz sana aşikâr bir fetih ve zafer ihsan ettik" ayetini okuyarak başladı. Konuşmasına Peygamber Efendimizin İstanbul'la ilgili Hadis-i Şerifi "Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur" sözleriyle devam eden Erdoğan şunları söyledi:

ŞEHİRLERİN ANASI İSTANBUL:
İstanbul, ey aziz İstanbul. Ey şehirlerin annesi İstanbul. Seni bütün semtlerinle sokaklarınla muhabbetle selamlıyorum. İstanbullu tüm kardeşlerimi selamlıyorum. Fethin 562'nci yıldönümü mübarek olsun.

O ŞEHİTLERDEN RAZI OL YARABİ! :
Bu şehri ezanla namazla buluşturan Fatih Sultan Mehmet Han'dır. Bu şehri Müslümanlıkla buluşturan Fatih'in ordusudur. Biz Fatih Sultan Han'dan razıyız yarabbi. O aziz şehitlerden sen de razı ol yarabbi.


İSTANBUL'UN HER KARIŞI ŞEHİT DOLU:
İstanbul'un her karışı sadece şehit kanları ile değil bedenleri ile doludur. Rumeli Hisarı'ndan Akhisar'a kadar tüm yollar şehit bedenlerini misafir ediyor.

FETİH, FATİH'İN MİRASINA HİZMET ETMEKTİR:
Fetih Çanakkale'dir, fetih kurtuluş savaşıdır. Fetih 1950'dir, fetih 1994'tür. Fatih'in mirasına hizmet etmektir. Fetih inşallah 7 Haziran'dır. Yeni Türkiye yolunda bu dönüm noktasını başarı ile geçmektir. Fetih yeniden diriliş için bir olmaktır, hep birlikte Türkiye olmaktır. Değerli kardeşlerim, fethin ruhunu anlamak için bu zaferin nasıl kazanıldığını iyi bilmek gerekiyor. Ecdadımız güçlü olan yaşar anlayışı değil, güçlü olan yaşatır anlayışıyla fethe sahip çıkmıştır. Biz de bundan sonra yaşatmak için güce talip olmayı sürdüreceğiz.

NEW YORK TIMES DİYE BİR PAÇAVRA VAR:
Amerika'da bir New York Times diye paçavra var. Bu gazete daha önce de defalarca yaptığı gibi geçtiğimiz günlerde bizimle ilgili bir yazı yayımladı. Neymiş? Türkiye'nin üzerinde kara bulutlar varmış. Ülkemizde şu anda her türlü fitnenin başını çeken 2 yayın organı üzerinden bizi eleştirmeye kalkmışlar. Bu gazete bugün bizim için söylediklerinin, yazdıklarının benzerlerini 1896'da Sultan Abdülhamit için yazıyordu. Gazetenin sahipleri hep aynı aile, çizgide değişiklik yok. Ermeni lobisine yakınlığıyla bilinen bu gazete, son zamanlarda Pensilvanya ile sıkı iş birliği içinde.

BUNLAR AYDIN DEĞİL, KARANLIK:
Biz bu ülkede bayrağımıza karşı bayrak çıkaranların ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Şimdi bazı aydınlar çıkmış, bunlar aydın değil, bunlar karanlık. Bayrağımıza karşı bayrak çıkaranların yanında yer alanlara ben aydın diyemem. Onun için biz yerimizi çok iyi belirledik. Milletimiz böyle durumlar için ne der biliyor musunuz? Gavurun ekmeğini yiyen gavurun kılıcını çalar.

BU CASUSLUKTUR, AJANLIKTIR:
Suriye'deki kardeşlerimize gönderdiğimiz yardımların önünü keserek onların hayatını çaldılar. Utanmadan sıkılmadan, Bayırbucak Türkmenleri'ne gönderilen yardımlarla ilgili spekülasyonlara girdiler. Bu casusluktur, bu ajanlıktır. Bunun hesabını da verecekler.

SANCAĞI DÜŞÜRMEYECEĞİZ
Fatih'in ve sancağımızın yere düşmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Ezanlarımıza söz söyleyen dillere geçit vermeyeceğiz. Bilesiniz ki 'Zulüm 1453'te başladı' diyen, 'Pontus Soykırımı, Ermeni Soykırımı' diyen hainlere göz yummayacağız. İstanbul'u, kutsal emanetler başında kesintisiz Kur'an okunan bir şehir olmaktan çıkarmaya çalışanlara imkan tanımayacağız. İstanbul'un yüreğinde 562 yıldır yanan fetih ışığını söndürmek isteyenlere asla meydanı bırakmayacağız. Bu ülkeyi bölmek, bu milleti parçalamak için her yola başvuranlara yol vermeyeceğiz. Darbecilerle, cuntacılarla bunun için mücadele ettik. Yasakların Türkiye'sinden özgürlüklerin Türkiye'sine bu anlayışla geçtik. Şunu unutmayın fetih nasıl bitmeyen bir süreç ise buna karşı mücadele de bitmeyen bir süreçtir. Zafer korkakların işi değildir. Türkiye güçlü olmak zorunda. Biz güçlü olacağız ki tüm dünyaya el uzatacağız. Veren elin alan elden üstün olduğu inancı ile tüm kardeşlerimizin yanında olacağız.

MEHTERAN COŞTURDU
Fetih şöleninde, daha önceki fetih kutlamalarında ve dünyanın birçok yerinde çeşitli etkinliklerde sahne alan 84 kişilik Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği'nin yanısıra, bu yıl ilk kez 478 kişilik Osmanlı Tarihi Birliği de yer aldı. Ekranda, İstanbul'un fethini anlatan bir film gösterildi. Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi Türk Yıldızları bir gösteri yaptı. Finalde ise Hücum Marşı çalındı.

NOTLAR
Etkinlik alanında Türkiye tarihinin en büyük sahnesi kuruldu. 100 metreye 18 metre boyutlarındaki sahnenin ortasına 500 metrekarelik dev ekran konuldu.
Alanın gösterilere hazırlanması için yaklaşık 450 kişilik ekip çalıştı.
Sahnenin bir tarafında Fetih'in 562'nci yılı kutlu olsun yazısı yer alırken, diğer tarafında Fatih Sultan Mehmet'in at üstündeki bir resmi yer aldı. Sahnenin üst bölümüne ise "Yeniden Diriliş Yeniden Yükseliş" yazısı konuldu.
Vatandaşlar alana 120 kapıdan giriş yaptı. Vatandaşlar için 2 çadır hastanesi, 10 sağlık noktası, 70 ambulans, 600 sağlık personeli, 6 mescit, tuvaletler, 20 su dağıtım noktası hazır bulunduruldu. Engelliler için özel yer ayrıldı.
7'den 70'e vatandaşlar metro, Marmaray, otobüsler ve deniz yoluyla alana akın etti. Vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve Erdoğan amblemli flamalarla programı izledi.
Bazı vatandaşlar üzerinde Tayyip Erdoğan'ın adının ve resminin bulunduğu atkılar ve bantlar taktılar. Bazı vatandaşlar da elinde üç hilalli bayrak, Osmanlı arması, Kayı bayrağı, Filistin bayrağı taşıdı.
Program öncesi Dombra, Diriliş müzikleri çalındı.
Sunucu, Necip Fazıl Kısakürek'in "Canım İstanbul" şiirini okudu.
Fatih'in adalet anlayışını işleyen tarihi hikayeler vatandaşlarla paylaşıldı.
Ekranda, Fetih Şöleni ile ilgili "birliktefetihruhu" twitter hashtagi yer aldı.
Yenikapı Etkinlik Alanı'na yakın bazı noktalara konulan hoparlörlerden anonslarla vatandaşların alanı bulması için yön tarifi yapıldı. Alana gelen çevre yollarda Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet, Mursi fotoğraflarının yer aldığı atkı, kupa, bayrak satışı yapıldı.
İDO'nun Yenikapı'dan Bursa ve Yalova ile şehir içinde yapılan bazı seferlerinin saatleri, şölen dolayısıyla revize edildi. Bazı seferler iptal edilirken, yerlerine ek seferler konuldu.
Konuşmalar esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nu yan yana gösteren ve Guinness rekorları arasına giren 4 bin 709 metrekarelik poster açıldı.

YENİÇERİLER SELAM DURDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Hanım, mehter takımının konser verdiği esnada 16 Türk devletini temsil eden askerlerin bulunduğu yerden alana giriş yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetih inşallah 7 Haziran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN