Gezi olaylarında 2.yıl sessizliği

Taksim'deki Gezi olaylarının 2. yıl dönümünde, geçtiğimiz yıl yapıldığı gibi eylem çağrıları yapılmıyor. Birkaç marjinal grubun çağrıları dışında Gezi darbe girişiminin yıl dönümü tam anlamıyla sönük geçti. Bu olayları bahane ederek ülkeyi karanlık bir döneme sokma çabalarına girişen siyasi parti ve medya gruplarında ise manidar bir sessizlik hakim.

Giriş Tarihi: 31.5.2015 14:09 Güncelleme Tarihi: 31.5.2015 14:21
Gezi olaylarında 2.yıl sessizliği

Taksim'de, Gezi Parkı'nda ağaçların sökülmesine yönelik tepki için toplanan ancak daha sonra sokak terörüne dönen Gezi eylemlerinin 2. yıl dönümü geldi.

GEZİ OLAYLARI FOTOĞRAFLARI- TIKLAYIN

İŞTE YENİ GEZİ PARKI- TIKLAYIN

Gezi eylemleriyle başlayan ardından "Gezi ruhu" olarak adlandırılan eylemler silsilesi, geçtiğimiz yıl 1. yıl dönümünde hortlatılmak istenmiş, yürüyüş ve protestolar için çağrı üstüne çağrı yapılmıştı.

BİLANÇO AĞIR OLDU

Türkiye'de birkaç il dışında hemen her şehirde geceli gündüzlü eylemler yapılmış, işyerlerine, polis araçlarına zarar verilmiş, belediye otobüsleri yakılmıştı.

Olaylarda 5 bin 513 kişi güvenlik kuvvetlerince gözaltına alınarak soruşturma kapsamına alındı. Adli soruşturmalarda 189 kişi tutuklandı, 4 bin 329 kişi yaralandı, 5 kişi yaşamını yitirdi. 1 polis şehit olurken, 697 polis de yaralandı.

HASAR BEDELİ 139 MİLYON LİRA

Yapılan ayrıntılı araştırmalara göre, Gezi Parkı protesto eylemlerinin yarattığı tahribatın değeri yaklaşık 139 milyon lira. Bunun yarısını (74 milyon lira) işyeri zararları oluştuyor. İkinci sırayı 15.5 milyon lirayla polis araçlarındaki hasarlar, üçüncü sırayı ise 10'ar milyon lirayla belediye araçlarının hasarı ve kaldırım tadilatları alıyor. Kamu binaları ve AK Parti binalarına verilen zarar yaklaşık 2 milyon lirayken, özel araçlarda 6 milyon lira, otobüs durağı zararlarında 4.3 milyon lira, reklam panoları ve trafik levhalarında 4.1 milyon lira ambulanslarda 2.8 milyon liralık maddi hasarlar oluştu.

SEÇİM KORKUSUNA EYLEM ÇAĞRISI YAPAN YOK

Bu yıl ise Gezi eylemlerinin yıl dönümüne yönelik küçük çaplı çağrılar yapılsa da büyük organizasyonlara girişen yok, çünkü 7 gün sonra seçim var. Gezi olaylarının ardından alışkanlık haline getirdikleri sokak eylemleri, araçların kaldırımların yakılıp yıkılması seçmen tarafından tepki göstermiş, yapılan ilk seçimde seçmen Gezi ruhunu sandığa gömmüştü.

Şimdi ise Gezi'yi unutmadık sloganlarıyla özellikle sosyal medyada Gezi ruhu yaşatılmak isteniyor...

DOĞAN MEDYASININ 'ESPRİLİ ÇOCUKLARI'

O dönem Taksim'de duvarlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve ailesine yönelik ağır küfürler de "eylemciler"in gözünün ne kadar döndüğünün göstergesiydi. Şimdi HDP'yi adeta gazlayan Doğan medyası ısrarla bu küfürlü duvar yazılarını da "espri" şeklinde nitelemiş, vandalları da "esprili çocuklar" şeklinde tasvir ederek onların motivasyonunu artırmaya, henüz sokağa çıkmayanları sokağa çekmeye yönelik çirkin bir algı operasyonunu devreye sokmuştu.

Yani olayları asıl körükleyen polisin sıktığı biber gazı değil, halkın sırtından beslenmeye alışmış muktedirlerin, medya ve ajanlar yoluyla gençleri, çocukları galeyana getirip villalarında, yalılarında olayları seyredenlerin verdiği gazdı. "Esprili çocuklar"ın hükümetten talepleri ise şaşırtıyordu: Üçüncü Köprü yapılmasın, Üçüncü Havalimanı yapılmasın, Kanalistanbul iptal edilsin. İşte bu medya organları, siyasi partiler ise şimdi sessiliğe büründü.

HER GECE OTOBÜSLER, OTOMOBİLLER ATEŞE VERİLDİ

Gazetelerin internet siteleri, her sabah önceki gece yakılan otobüslerin, otomobillerin fotoğraflarıyla doluydu. Vandallar öyle hoyratça davranıyorlardı ki, hiçbir hak, hukuk gözetilmiyordu. Gezi'nin ülke ekonomisine verdiği zarar artık milyon dolarlarla ifade edilemeyecek seviyeye ulaşmıştı.

DARBE KALKIŞMASINA BU KEZ MİLLET EL KOYDU!

Oluşturulmaya çalışılan algı, hükümetin artık halk tarafından istenmediği algısıydı. Ancak bu plan, dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Afrika ziyaretinden döndüğü gece yine millet tarafından bozuldu. Erdoğan havalimanında öyle bir karşılandı ki, bu karşılama adeta bir sonraki buluşma olan Kazlıçeşme'nin de habercisiydi.

Erdoğan'ın Kazlıçeşme mitingine gelen 1 milyonu aşkın vatandaş Gezi olaylarını aslında oracıkta bitirmişti. Geriye kalan ise vandalları Gezi Parkı'ndan çıkarıp, yakılan yıkılan yerleri yeniden imar etmek, burayı yeniden halka açmak olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi olaylarında 2.yıl sessizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN