Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'in eski imamı: Çıkarları uğruna...

"Paralel Yapı"nın eski "futbol imamı" olarak bilinen araştırmacı-yazar Said Alpsoy, Paralel Yapı'ya ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Giriş Tarihi: 31.5.2015 19:36
Paralel'in eski imamı: Çıkarları uğruna...

Gülen Cemaati'nden ahlaki çürüme dolayısıyla ayrılan ve cemaatin "futbol imamı" olarak bilinen araştırmacı-yazar Said Alpsoy, yapının, çıkarına olan her şeye otomatikman helal gözüyle baktığını söyledi.

Alpsoy, AA muhabirine, Paralel Devlet Yapılanması'na nasıl girdiğini, burada hangi görevlerde bulunduğunu ve yapıdan niçin ayrıldığını anlattı.

Paralel Devlet Yapılanması ile 17 yaşındayken tanıştığını ve 17 yıl içinde kaldığı bu yapıda çeşitli görevlerde aktif rol aldığını belirten Alpsoy, 2003'te Gülen Cemaati ile bağlarını tamamen kopardığını söyledi.

İdealist bir insan olduğunu ve "İslam'a en iyi hizmeti nasıl yaparım?" diye düşünürken bu yapıyla tanıştığını dile getiren Alpsoy, özellikle yapıda kaldığı son 10 yılda ciddi görevler yaptığını, eksik tarafları ise ideali uğruna görmezden geldiğini kaydetti.

Alpsoy, ilk başta İslam'a hizmet ediyor gibi görünen yapıda zamanla ciddi şekilde "çürüme" meydana geldiğini ve tanık olduklarını artık "midesi kaldırmadığı" için yapıyla yollarını ayırdığını belirterek, "İslami olduğunu ileri süren bu yapının, özellikle son zamanlarımda ciddi şekilde ahlaken çürüdüğünü, İslam hukukuyla kendisini kesinlikle bağlı hissetmediğini gözlemledim" diye konuştu.

"Çıkar uğruna haramı helal görüyorlar"

Alpsoy, kişiler gibi bu tip toplumsal yapıları da bağlayan farzların ve haramların olması gerektiğini ifade ederek, şunları aktardı:

"Ancak uygulamada gördüm ki o yapının çıkarına olan her şeye otomatikman helal gözüyle bakılıyor. Bu da İslam hukukunun ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Olayların kitaptaki yerine bakmıyorlar. Eğer söz konusu olayda kazançları varsa, kitaptaki hükmü ne olursa olsun bunu helal kabul ediyorlar. Bu, Paralel Yapı'nın kılcallarına kadar uzanmış bir anlayış. Bunları görmemi sağlayan somut olaylar yaşadım. Mesela, 'himmet' adı verilen yardımlarda önceden hazırlığın yapılması, oraya katılan şahısların birinin ilk olarak kalkıp, aslında hayali olan ve asla ödenmeyecek çok yüksek bir rakam söyleyip, diğerlerini psikolojik olarak ona göre zorlaması. Ayrıca kurban bağışlarında yapılanlar. Bunları görünce kendimi o yapıdan ayırdım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in eski imamı: Çıkarları uğruna...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN