Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Miting meydanlarının "renkli" görüntüleri

Liderlerin, Milletvekili Genel Sec¸imi öncesinde "kozlarını paylaştıkları" miting meydanları zaman zaman renkli görüntülere sahne oluyor.

Giriş Tarihi: 1.6.2015 15:29
Miting meydanlarının renkli görüntüleri
Liderlerin Milletvekili Genel Sec¸imi öncesinde "kozlarını paylaştıkları" miting meydanları zaman zaman renkli görüntülere sahne olurken, bazen, açılan bir pankart, atılan bir slogan veya yaşanan dil sürçmeleri alandakileri tebessüm ettirdi.

Seçime kısa bir süre kala, partilerin miting programları hızla devam ediyor. Liderlerin vatandaşlarla bir araya geldiği alanlarda zaman zaman renkli anlar da yaşanıyor.

Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet , 7 Haziran milletvekili seçimleri dolayısıyla ilk mitingini, Erzurum'da yaptı. Erzurum mitingi, hem 7 Haziran seçimlerinin hem de Başbakan Davutoğlu'nun genel başkan olduğu dönemin ilk seçim mitingi olma özelliği taşıdı.

Erzurum'daki İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, alana asılan, "Siftah Dadaştan Bereket Allah'tan" yazılı büyük pankart alandaki en dikkat çekici unsurlar arasında yer aldı.

Niğde'de Davutoğlu'na akrostis şiir

Başbakan Davutoğlu'na, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Niğde mitinginde de bir sürpriz yapıldı. Miting alanında, mısraları Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun adı ve soyadının baş harfleriyle başlayan, "Adı şanı belli kamil insan/Hakka aşık olan halktan olan/Muhabbetle olsun selam/Emrinde bu koca meydan/Tarih yazacağız buna inan/ Dünya dursa da karşında/ Allah yar ve yardımcın ola/ Vakit gelip varınca huzura/ Uğramazsın hayali sükuta/ Taşkent'in yiğit çocuğuna/ Oğlunla ordu olasın kızınla oba/ Güller açsın gül yanaklarında/ Layıksın bu gönüllerin tahtına/ Utandırmasın Rabbim bizi sana" şeklinde, iki kıtalık şiirin yazılı olduğu bir pankarta yer verildi.

Engellilerle işaret diliyle anlaştı

Daha önce, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen işaret dili eğitim programının bir seansına katılan Başbakan Davutoğlu, zaman zaman miting meydanlarında işitme engelli vatandaşlarla da işaret diliyle sohbet etti.

Davutoğlu, Elazığ mitinginde halka hitap ettikten sonra, platforma çıkardığı çocuklarla işaret diliyle anlaştı. Başbakan Davutoğlu, Bingöl mitinginde ise kürsüde konuştuğu sırada işitme engelli Yasin Atan adlı genç, kendisine "12 Bingölspor" atkısı uzattı. Korumaları aracılığıyla atkıyı alan Davutoğlu, konuşmasının ardından Atan'ı platforma davet ederek onunla birlikte alandakileri selamladı.

Önce resmini öptü, sonra Davutoğlu ile buluştu

Başbakan Davutoğlu'nun Çorum'daki mitinginde de ilginç bir buluşma yaşandı. Çorum'un Bayat ilçesinin Dorukseki köyünde yaşayan Gülizar Kızmaz, AK Parti'ye ait bir araç üzerindeki Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun fotoğrafını öperken çekilen fotoğrafı basında yer alınca, Başbakan Davutoğlu'nun dikkatini çekmişti.

Davutoğlu, miting dolayısıyla gittiği Çorum'da, Gülizar Kızmaz isimli yaşlı kadın ile buluştu. Gülizar Kızmaz, resmini öptüğü Başbakan Davutoğlu ile miting meydanında kurulan platformda kucaklaştı.

Başbakan Davutoğlu, elini öptüğü ve boynuna sarıldığı Gülizar Kızmaz ile ilgili, "İşte bizdeki muhabbet. Biz görmeden severiz, duyarak, duayla severiz. 'Neredeyse bu teyzeyi bulun, elini öpeceğim ve duasını isteyeceğim ve onu da manevi anne gibi göreceğim' dedim. Eğer bir teyze, bir hanımefendi uzaktakine birine böyle muhabbet duyuyorsa buna ana muhabbeti derler, ona da evlat derler. Allah razı olsun Gülizar teyze" ifadelerini kullandı.

Pankartla çaya davet ettiler

Başbakan Davutoğlu, Sinop'taki mitinginde de halka hitap ederken, alanın yakınındaki bir binanın balkonundan bir grup kadın, "Çaya bekliyoruz" yazılı pankartı açtı. Davutoğlu, pankartı görünce, "İnşallah geliriz, kırmayız sizi hanımlar" dedi ve konuşmasını tamamladıktan sonra davete icabet etti.

Davutoğlu, Twitter'ın canlı yayın uygulaması Periscope'taki "Davutoğlu Canlı" isimli hesaptan yayınlanan ev ziyaretinde, 2003 yılında Beykent Üniversitesinde öğrencisi olan Dilek Özdemir'le de karşılaştı. Öğrencisi Özdemir ile hasret gideren Davutoğlu, bu buluşmada, "Dünyanın en güzel şeyi öğrencisi ile hocasının buluşmasıdır. Her yerde öğrencilerimden biriyle karşılaşıyorum. Seni görünce şaşırdım. Burada olduğunu bilmiyordum" dedi.

Güldüren pankart

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na duyulan sevginin ifade edildiği dövizlerin yanı sıra miting meydanlarında, muhalefet partileri ve paralel yapıyla ilgili ilginç görseller yer aldı.

AK Parti'nin Kocaeli mitinginde hazırlanan bir karikatürde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na atfedilen, "Hocam sözlerimi, Notere onaylattım. Nasıl?" şeklindeki soruya, Nasrettin Hoca'nın yanıtı olarak "Niye Notere gittin? Milleti bulamadın mı?" sözlerinin yer verildi.

AK Parti miting meydanlarında, paralel yapıya karşı ise "Paralel dikey fark etmez, Dadaş ihaneti affetmez", "Paralel dikey fark etmez, Gakkoş ihaneti affetmez", "Telekulakla değil, can kulağıyla dinliyoruz, emret Sayın Başbakanım" gibi pankartlar kullanıldı.

Şehit annesinin elini öptü

Başbakan Davutoğlu, Gümüşhane Zafer Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasının ardından, Şah Fırat Operasyonu'nda şehit olan Halit Avcı'nın Gümüşhane'de yaşayan annesi Fatma ve babası Mustafa Avcı'yı sahneye davet etti ve şehidin annesinin elini öptü.

Davutoğlu, Trabzon Meydan Parkı Atatürk Alanı'nda düzenlenen mitingin ardından Hüseyin Avni Aker Stadı'nda eski Trabzonsporlu futbolcularla maç yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Miting meydanlarının "renkli" görüntüleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN