Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Roman" okuyacak...

Giriş Tarihi: 1.6.2015 15:03
Roman okuyacak...

Hükümetin büyük umutlarla başlattığı Roman açılımı hız kesmiyor. Bu kapsamda, Türkiye Roman Dernekleri Federasyonu'nca 2 Haziran'da "Bir Çocuk da Sen Okut, Geleceğe Işık Tut" adlı proje hayata geçirilecek.

Roman kökenli 1000 öğrenci ilkokuldan üniversite sonuna kadar maddi anlamda desteklenecek. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden yoksulluk durumuna göre belirlenecek bu öğrencilere burslar verilecek, barınma ve yemek gibi çeşitli ihtiyaçları karşılanacak. Türkiye Roman Dernekleri Federasyonu, yürüteceği projenin tanıtımını bugün (2 Haziran) İstanbul Bahçelievler Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenecek toplantıyla yapacak. Sivil toplum örgütleri, Roman dernekleri, belediye başkanları ve akademisyenlerin katılacağı toplantıda proje için destek istenecek.

Trakya Üniversitesi Roman Araştırma Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Veysi Akın ve Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, Roman çocuklarını okutmayı amaçlayan bu projenin hükümetin başlattığı Roman açılımının devamı olduğunu vurguladı. Çokyaşar, Roman açılımı ile daha itibarlı hale geldiklerini belirterek, "Türkiye'de Romanların 300 derneği var. Roman arkadaşlarımız Hükümetin birçok kademesinde görev aldı. Hatta Bakanlara danışman olanlar bile var" dedi.

"Bir Çocuk da Sen Okut, Geleceğe Işık Tut" projesinin tanıtımı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da çağrıda bulunulduğunu aktaran Çokyaşar, projenin sponsorları arasında ise Bahçelievler'in yanı sıra Kocaeli Büyükşehir ve Çanakkale belediyeleri ile Kocaeli ve Hatay valiliklerinin yer aldığını söyledi.

MAKAS, ŞİDDETİ KESECEK

70 bin Roman'ın yaşadığı, 400 bin nüfuslu Edirne'de de açılım kapsamında önemli gelişmeler yaşanmış. Trakya Üniversitesi Roman Araştırma Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Veysi Akın, Roman açılımı ile ortaya konan projeler ve yaygınlaştırılan faaliyetler sayesinde suç oranlarının düştüğüne dikkat çekti. Çevre fabrikalarda 100'e yakın Roman kadının çalışmaya başladığını; Romanların artık daha fazla gazete okuyup siyasetle ilgilendiğini; kahvehanelerde kitap bölümü ve satranç kulübü oluşturulduğunu anlatan Akın, Edirne Belediyesi şehir bandosunun omurgasının da Romanlar'dan oluştuğunu söyledi. Edirne Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Erkan Makas ise toplumun bir başka kanayan yarası olan "kadına ve çocuğa yönelik şiddet"e el attıklarını dile getirdi. Bir ay önce erkeklerde toplantı yaptığını ve eşlerini, çocuklarını dövmemeleri konusunda uyardığını anlatan Makas, "Kadına ve çocuğa şiddeti önleyeceğiz. Bununla da yetinmeyeceğiz. Evlilik yaşını 20'lere çekeceğiz. Çocuk gelinler istemiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Roman" okuyacak...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN