Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Şimdi de makbul Kürt üretilmek isteniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin'de vatandaşlara hitap etti

Giriş Tarihi: 3.6.2015 18:06 Güncelleme Tarihi: 3.6.2015 20:13
Erdoğan: Şimdi de makbul Kürt üretilmek isteniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhurbaşkanı halkla buluşuyor" programı kapsamında Mersinlilere hitap etti.

Tek parti döneminin özentisi içindeki bir partinin yeniden 1946 sandığını "hortlatmanın" gayreti içinde olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bilhassa doğu ve güneydoğu bölgelerimizdeki vatandaşlarımızı baskı altına alarak tehdit ederek kendilerinden başka kimsenin o sandıktan çıkmamasını sağlamaya çalışıyorlar. Seçim çalışmaları sırasında da bu faşist yüzlerini her fırsatta ortaya koydular. İşte bakıyorsunuz Güneydoğu'da, Şırnak'ta insanları öldürdüler. 50 kişiyi sokağa döktükleri insanlar vasıtasıyla öldürdüler. Ben Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Sizi bu zalimlerin, bu faşist Kürtlerin elinden biz diğer Kürtleri kurtarmaya geliyoruz. Bizim mücadelemiz bu. Bunlar benim samimi Kürt kardeşlerimin dostu değil, onların dostu biziz, onlara hizmeti veren biziz."

"KİMSEYE HAYAT HAKKI TANIMAYACAKLARINI GÖSTERİYORLAR"

Bu ülkede ayrım yapmadan yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdiklerini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi de çıkmışlar, evleri işaretliyorlar. Biz, bu işaretleme işini tarihten hatırlıyoruz. Söze gelince mağdur insanların haklarını savunduklarını söyleyenler ellerine güç geçince kendilerinden başka hiç kimseye hayat hakkı tanımayacaklarını gösteriyorlar. Ey benim Kürt kardeşlerim, buradan açıkça söylüyorum, eğer bu seçimde bölücü örgüte ve onun güdümündeki partiye karşı güçlü bir duruş ortaya koymazsanız, inanın bana bunlar size hayatı zindan ederler çünkü bu zihniyet, sadece 1946 değil aynı zamanda 1990'ların zihniyetidir."

"KÜRT KARDEŞLERİMİN BÖYLE BİR ZİLLETİN İÇİNE İTİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ"

Türkiye'de bir dönem tek parti eliyle "Makbul Türk" üretilmeye kalkıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Makbul Türk' neydi biliyor musunuz? Tüm değerlerinden kopartılmış, tarihine, kültürüne yabancılaştırılmış, kendi milletine küçümseyerek bakan bir dünya yurttaşı modeliydi. Milletimiz, rahmetli Menderes'e, rahmetli Özal'a, son olarak da bize verdiği destekle bu oyunu bozdu" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi de bölücü örgüt ve güdümündeki parti eliyle 'makbul Kürt' üretmeye çalışıyorlar. Peki, 'makbul Kürt' nedir? 'Kabe olarak Taksim'i bilen, Diyaneti kaldırmak isteyen, imam hatiplere karşı, Kur'an kurslarına karşı, elimde gösterdiğim Kürtçe mealli Kur'an'a karşı. Ve bütün bunların karşısında her türlü sapkınlığın yanında duran bir Kürt'tür.' Biz buna da izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin tarihinin, inancının, kültürünün ayrılmaz parçası olarak Kürt kardeşlerimin böyle bir zilletin içine itilmesine göz yummayacağız. Tek partinin 'makbul Türk' projesini başına geçiren bu millet, inanıyorum ki 'makbul Kürt' projesini de yerle yeksan edecektir."

"ANAYASA'YI MİLLETİN DEĞİL VESAYETİN YAPMASINI İSTİYOR"

Erdoğan, "New York Times' diye bir gazete var, bu kimin nerede olduğunun göstermesi bakımından çok önemli. Şimdi gözü bize dikmişler, ya her yerin gazete olsa, her yerinden kin kussan avucunu yalarsın. 2011'de CHP'ye destek veren The Economist, bu dergi de bu defa bölücü örgütün güdümündeki partiye oy verme çağrısı yapıyor. Aynı şekilde The Guardian Gazetesi de 'Türkiye'de Anayasa değişsin ama bunu Erdoğan yapmasın' diyor. Yani Türkiye'de Anayasa'yı milletin değil bugüne kadar olduğu gibi yine vesayetin yapmasını istiyor." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Şimdi de makbul Kürt üretilmek isteniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN