Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu müzeyi gezmeye bir gün yetmiyor

Giriş Tarihi: 6.6.2015
Bu müzeyi gezmeye bir gün yetmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan Ş.Urfa'daki müze, 200 dönüm arazi üzerine kurulu. 12 bin yıl öncesinden bugüne gelen 10 bin eseri gezen bir ziyaretçi, 4.5 kilometre mesafe kat etmiş olacak

Şanlıurfa'da, açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Haleplibahçe Müze Kompleksi, Türkiye'nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor. 200 dönüm arazi üzerine kurulan ve 10 bin eserin sergilendiği müzede yapılan görsel canlandırmalar, ziyaretçilere "o dönemde yaşıyormuş hissi" veriyor. Şanlıurfa'da 2 yılda tamamlanan ve 70 milyon liraya mal olan "Haleplibahçe Müze Kompleksi" kapılarını ziyaretçilere açtı. Türkiye'nin en büyük müzesi olan ve 'kapalı alana en fazla eser sığdırılan müzesi' olma özelliğini de taşıyan kompleks, Balıklıgöl yakınında 200 dönümlük alana inşa edildi. Müzede kronolojik düzende teşhir edilen 10 bin eser, ait oldukları döneme ilişkin görsel canlandırmalarla adeta o dönemde yaşıyormuş hissi uyandırıyor. "Peygamberler şehri" olarak bilinen Şanlıurfa'daki komplekste Hz. İbrahim ile ilgili de bir bölüm var. Hazreti İbrahim'in hayatı projeksiyon cihazlarıyla, 4 duvara görüntü verilerek anlatılıyor. Müzede ayrıca, Balıklıgöl yakınlarında yapılan bir kazıda bulunan insan heykeli, Göbeklitepe kazısında çıkarılan bazı heykeller de sergileniyor.

GİRİŞ YIL BOYU 5 LİRA
Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, müzede yüzlerce insan ve hayvan figürünün işlendiği oyma taşlar, mezarlıklar ve kitabelerin de bulunduğunu belirterek, "Neolitik dönem eserleri açısından da çok zengin bir müze. Neolitik döneme ait bin 500 eser var. Müzeyi ziyaret edenler eserlerin ait olduğu dönemi daha iyi anlayabilmeleri için canlandırmalar da yer alıyor. Kompleksi ziyaret edenler 12 bin yıl öncesinden günümüze tarihi yaşayarak geliyor. Ziyaretçiler, müzeyi baştan sona gezdiğinde yaklaşık 4.5 kilometre mesafe katedecek. Türkiye'nin en çok canlandırma yapılan müzesi. Bu yönüyle de en anlaşılır müze olmaya aday" dedi. Dev komplekste, arkeopark ve mozaik müzeleri de yer alıyor. Kompleksi tam anlamıyla gezmek isteyen ziyaretçilerin bir gün ayırması gerektiğini belirten yetkililer, giriş ücretinin bir yıl boyunca 5 lira olacağını söyledi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati ise müzenin açılışıyla birlikte Şanlıurfa'ya gelen turist sayısının artacağını belirterek, "Batılı birçok müze meraklısı buraya gelerek müzeyi gezmek istiyor, rezervasyon yaptırıyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu müzeyi gezmeye bir gün yetmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN