Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes milli iradeye saygı göstermelidir

Giriş Tarihi: 6.6.2015
Herkes milli iradeye saygı göstermelidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın gerçekleştirilecek seçimden çıkacak sonuca herkesin saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Erdoğan seçmenlere demokrasi için sandığa gitme çağrısı yaptı.

, herkesin yarın sandık başına giderek demokratik hakkını kullanması gerektiğini belirterek "Herkesin milli iradeye saygı duyması gerekiyor" dedi. Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden gerçekleştirilen -aHaber ortak canlı yayınında aHaber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan'ın değerlendirmeleri şöyle:

DEMİRTAŞ'A ULAŞAMADIK: (Diyarbakır'daki patlama) Yaklaşık bir saate yakındır, HDP Eş Başkanını arkadaşlarıma arattırıyorum. Kendilerine ulaşamadıkları için henüz bir geçmiş olsun temennimizi iletemedik.

GÖLGE DÜŞÜRDÜ: Seçim sürecinde maalesef arzu edilmeyen durumlar oldu. Siirt'te bir muhtarımız öldürüldü, Şırnak'ta 2 kişinin öldürülmesi hadisesi. Bugünkü olayın tam seçimin iki gün öncesinde olması, tabii seçime ciddi manada gölge düşürdü. Demokrasimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik bu tür provokasyonlara karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmaları büyük önem arz ediyor. Hedefi belli, pazar gününü gölgelemek, başka bir şey değil. Ve bizim başından beri milli birlik ve beraberlik projesi ve Çözüm Süreci. Kimse tahriklere gelmeden demokratik hakkını en iyi şekilde pazar günü (yarın) kullanmalıdır. Bu demokratik sınavı, çok büyük katılımla gerçekleştirmeliyiz.

DEMOKRASİDE HAZMEDİLİR: Benim demokraside öğrendiğim şey bugüne kadar milli iradenin tayin yetkisidir. Herkesin milli iradeye saygı duyması gerekir. 2002 Kasım seçimlerinde parlamentoda 2 partiydik. CHP ve AK parti. O zaman MHP barajı aşamadı, sokaklara falan dökülmediler. Bir sonraki seçimde barajı aştılar ve parlamentoya girdiler. Bunları demokraside hazmetmemiz gerekiyor. Aşarsa ne olur, aşmazsa ne olur. Her ikisinde de hiçbir şey olmaz çok şey olur. Çok şey olur nedir, bir kazanımdır. Parlamentoda zaten 4 parti vardı, 4 parti olur. Barajın altında kaldığı zaman hiçbir şey olmaz. O zaman 3 parti mi aştı, bunlar parlamentoda temsil edilir. Olması gereken nedir, milli iradeye saygıdır.

BARAJ İSTİKRAR KAZANDIRDI: Yüzde 10 barajı biz ortada yokken getirildi. Ama yüzde 10 barajının ülkemize de kazandırdığı çok şey var. Ne var, istikrar var. Koalisyonlar döneminde hep kaybettik. Tek partili iktidarlar hep kazanım olmuştur.

HDP BARAJI AŞAMAZSA: Çözüm Süreci bir defa HDP ile başlamadı. HDP yokken biz başlattık. Türkiye'de özellikle bu çözüm süreci meselesi sadece belli bir ırkın sorunu olarak mı ele alınacak? Ne siyasi Kürtçülük ne siyasi Türkçülük yapacağız. Devlet içinde devlet aramadan tek devletle bu işi götürüyorsak mesele biter. Onun için de bize siyasal ırkçılık yakışmıyor bunları bir kenara koymamız lazım.

MİLLETİN KIZIL ELMASI: (330 olmazsa, başkanlık sistemi kalır mı?) Yeni anayasa da başkanlık sistemi de burada ertelenmiş olur. Olmaz diye bir şey yok. Ne zaman yeterli çoğunluk olursa ki bakarsınız hiç umulmadık anda iki parti bir araya gelir mutabık kalırlar öyle de olabilir. Yani tamamen kesip atmak bana göre yanlış olur ama bir şey var ki ben bunu daha önce söyledim. Yeni Türkiye artık milletimizin kızıl elmasıdır ve bunu meydanlarda görüyorum. Millet bunu satın almıştır.

BÖCEKLER DOLAŞIYORDU: (Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi) Onların Tayyip Erdoğan'dan mutlu olmaları mümkün değil ki. Bizim atacağımız her imza onları rahatsız edecektir. Şu külliye benim şahsıma mı ait? Sayın Ecevit bizden önce eski başbakanlıkta görev yaptı. Zeminde muşambalar vardı, kara fatmalar dolaşıyordu. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı'na böyle bir makam yaraşır mı? ANKARA

"DAVUTOĞLU'NUN PERFORMANSINI ÇOK İYİ BULDUM"

"(Seçim kampanyası) Sayın Başbakanın performansını çok çok iyi buldum. Herhalde bu seçimde hiçbir genel başkan sayın Davutoğlu'nun ortaya koyduğu performansı ortaya koyamadı. Sadece meydanlarda değil, birçok programla bu süreci götürdü. 81 vilayetin 81'ine ulaşması, ilçelerde birçok mitingler yapması sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplantılar çok başarılı bir performans ortaya koyduğunu gösteriyor. Neticesini millet ortaya koyacak."

'HUZURUMUZA KAST EDİYORLAR'

"Ben niye meydandayım. Milli irade buraya getirdi, 12 yıl başbakan yaptı. Yaptıklarımızı anlatmak ve yanlışa düşmemek için meydanlardayım. Ey Kürt kardeşlerim bunlar seni sevmiyor, biz seviyoruz, bunlar istismar ediyor. Ama Kürt olduğun için değil, Allah için seviyoruz. İnsanlar bir gün ötesini göremez hale gelmiş, hayal kuramıyordu. Normalleşen Türkiye'nin huzuruna birileri kast ediyor. Onlar isteseler de istemeseler de hak yolunu bulacak."

'SANDIĞA GİDİN'

"Eski Türkiye'ye mi evet yeni Türkiye'ye mi? Aman ha sandıklara yüzde 100 katılın. Sandıklara katılımı patlatın. Pazar günü tarihin en yüksek katılımıyla Ankara sandıklara sahip çıkıyor mu?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes milli iradeye saygı göstermelidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN