Türkiye'nin en iyi haber sitesi

neyin peşinde

"Dünyaya yön verenlerin gizli karar mercii" denilen kapalı toplantılarına iki yıldır Türkiye'den daha çok muhalif isimlerin çağrılması dikkat çekti. Toplantıya birçok kez katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise iki yıldır davet edilmiyor

Bilderberg neyin peşinde
Düzenlenme şekli, gizliliği ve olağanüstü güvenlik önlemleri nedeniyle komplo teorisyenlerinin 'Dünyayı yöneten üst akıl gizli kararları burada alıyor' dediği toplantısı yarın Avusturya'nın Troll kentinde Alp Dağları'nın eteklerinde bulunan Telfs Buchen kasabasında başlıyor. Interalpen Hotel'inde ki 4 gün sürecek ve kapalı usulle yapılacak toplantılara büyük sermaye gruplarının temsilcileri, dünyada söz sahibi ülkelerin üst düzey siyasileri, teknoloji ve savunma sanayisinin dev firmalarının yetkilileri ile akademisyenler katılacak. Hollanda, Avusturya ve Belçika başbakan, İngiltere, İsveç, ABD, Almanya gibi ülkeler de bakan düzeyinde katılımda bulunuyor. Türkiye'den toplantıya davet edilen isimler arasında daha önce birçok kez Bilderberg'e çağrılmış Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın iki yıldır olmaması dikkat çekici. Bu yılki listede ise Twitter'ın Türkiye'ye karşı avukatlığını yapmış ve ELIG Hukuk Bürosu'ndan Gönenç Gürkaynak, ana muhalefetten CHP'li milletvekilleri Selin Sayek Böke ve İlhan Kesici, iki yıl önce Şanlıurfa'da katıldığı bir konferansta PKK'nin bir terör örgütü olmadığını söyleyen Cumhuriyet gazetesi Nuray Mert, Habertürk gazetesi köşe yazarı Soli Özel var. Bilderberg'in daimi üyelerinden Mustafa Vehbi Koç bu yılki toplantıya da katılıyor. Toplantıya son iki yıldır hükümet kanadından kimsenin çağrılmaması akıllara 'küresel güçler yeni bir oyun peşinde mi' sorusunu getiriyor. Gezi'yle başlayan darbe girişimi süreci ve seçim sonrası oluşan yeni siyasi tabloyla girilen dönemde kendilerine 'Acaba Türkiye'de bir kaos ortamı doğurulabilir mi' diye fırsat kollayan dış odaklar gerek medya organları gerek lobi faaliyetleriyle Türkiye üzerinde baskı kurmak için ortam kolluyor.

KAYIT YOK, BİLDİRİ YOK

İlki 1954'te gerçekleşen toplantılarda dünyanın karşı karşıya olduğu genel sorunlar masaya yatırılıyor, ekonomik ve siyasi meselelere çözüm aranıyor. Bu yılki toplantının da dünyada savunma sanayisinden, siber güvenliğe ve dünya barışına kadar pek çok görünür gündemi var. Fakat toplantı kuralları gereği yapılan hiçbir konuşma kayıt altında tutulmuyor. Konuşmalarda hiçbir kaynak belirtilmiyor. Toplantı sonunda hiçbir şekilde sonuç raporu yayımlanmıyor. Komplo teorisyenleri Bilderberg'in aslında dünyada 5 bin üyesine bu toplantıdan çıkan gizli kararları ilettiği ve lobi ve manipülatif faaliyetlerle dünyanın kontrolünün cemaat benzeri bir yapının elinde tutulması amacına hizmet ettiğini söylüyor. Bilderberg toplantılarının mimarlarından ABD'li işadamı David Rockefeller, 1991'de "Toplantılarımıza katılan New York Times, Washington Post gibi önemli yayın kuruluşlarında görevli yöneticilere 'ne yapmak istediğimize' dair bilgileri 40 yıl boyunca halka açıklamayacaklarına dair verdikleri sözleri tuttukları için teşekkür ediyorum. Eğer onlar gizli görüşmelerimizi deşifre etseydi, ışıklar üzerimize yanacaktı. Ama artık dünya kurmak istediğimiz dünya hükümetine çok daha hazır" demişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bilderberg neyin peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN