Türkiye'nin en iyi haber sitesi

aHaber'e rekor cezaya tepki

RTÜK'ün aHaber'i hedef alan cezaları durmak bilmiyor. Kurul'un seçim dönemi yayımları nedeniyle aHaber'e verdiği ceza sayısı 16 oldu

Giriş Tarihi: 12.6.2015
aHaber'e rekor cezaya tepki
Türkiye'nin en genç haber kanalı aHaber seçim döneminde yine cezaların hedefi oldu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen 4 yayın durdurma ve 6 uyarı cezası ile aHaber'e seçim döneminde yayınları nedeniyle verilen toplam ceza sayısı 16'ya ulaştı. aHaber'e geçen seçim döneminde olduğu gibi yine ceza yağdı. Daha önce 6 uyarı cezası alan aHaber, 1-14 Mayıs'ı kapsayacak şekilde yapmış olduğu yayınlar gerekçesi ile Deşifre, Özel Röportaj, Diplomasi, Ajans, Birlikte Bakalım ve haber programları dikkate alındığında 6 uyarı cezası daha aldı. Yüksek Seçim Kurulu'nun(YSK) kararı bununla sınırlı kalmadı. 4 programa ise durdurma kararı geldi. Kadraj, %100 Siyaset, Memleket Meselesi ve canlı miting yayınları, YSK'nın karar raporunda yerini aldı. İşte tepkiler:
Ekrem Kızıltaş: aHaber özellikle hedef alınmış gibi. Özel televizyonların yayınları konusunda başka televizyonlara yapmadıklarını aHaber'e yapıyor olmaları ciddi bir tartışma konusu. Umulur ki RTÜK'daki ilgili arkadaşlar aHaber konusunda kantarın topuzunu ciddi şekilde kaçırdıklarını anlarlar.
Hasan Karakaya: İhaneti tescillenen Cumhuriyet'e ve başındaki Can Dündar'a destek bildirileri yayınlayan o özgürlükçü aydınlar nerede? Ne yapmış aHaber? Bugün TV, Samanyolu Haber acaba Başbakan'ın mitinglerine ve Cumhurbaşkanı'nın halkla buluşmalarına dair kaç saniye yer verdi o görüntülere? Bu ülkede Cumhurbaşkanı'nın halkla buluşmasını, Başbakan'ın mitinglerini yayınlamak suç ise hangi Türkiye'de yaşadığımızı da sorgulamamız gerekiyor.
Mehmet Metiner: Sizin için o cezalar şeref belgesidir, kutluyorum sizi. Devlet kanalı değilsiniz. Sonuçta özgür bir ülkede yaşıyoruz. Kimi destekleyip desteklemeyeceğinize siz karar verirsiniz. YSK'nın, RTÜK'ün ya da bir başka makamın özel bir kuruluşa, özel bir televizyon yayıncılığına bu şekilde müdahale etmesini anti-demokratik buluyorum.

Emin Pazarcı: Adını vermeyeyim ama Paralel Yapı'ya yakın bir televizyonda izliyorum. Belki 45 dakika boyunca her türlü küfür, hakaret, yönlendirme, çarpıtma. aHaber'e 16 tane ceza verildi, onlara 556 tane ceza verilmesi lazım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
aHaber'e rekor cezaya tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN