Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakü'de Putin'le Suriye zirvesi

Avrupa Olimpiyatları için bulunduğu Bakü'de Azerbaycan lideri Aliyev'le bir araya gelen Erdoğan bugün de Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşecek. Zirvenin ana gündem maddesi ise Suriye

Giriş Tarihi: 13.6.2015
Bakü'de Putin'le Suriye zirvesi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 7 Haziran'daki seçimlerin ardından ilk yurtdışı ziyaretini Azerbaycan'a yaptı. 1'inci Avrupa Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan kardeş ülke Azerbaycan'ı yalnız bırakmayan Erdoğan, Bakü temasları sırasında ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. Dün öğle saatlerinde Bakü'ye gelen Erdoğan, ilk olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi tarafından konuk heyet başkanları onuruna verilen yemeğe katıldı. Yemeğin ardından İlham Aliyev ile ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili temasların ardından akşam ise olimpiyatların açılış törenini izledi.

PARALEL'İ KONUŞTULAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı ikili görüşmede ise Paralel yapıyı gündeme getirdi. Türkiye'de 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından, Aliyev Paralel yapıya karşı tavır takınmış, Azerbaycan'daki Paralel okullarda yönetimin el değiştirilmesini sağlamıştı. Azerbaycan'da Paralel yapının etkinliğini korumak için çaba harcadığı iddia edilirken, dünkü görüşmede Paralel yapıya karşı yürütülen çalışmalar hakkında iki liderin birbirine bilgi verdiği, bundan sonra nasıl adımlar atılabileceğinin değerlendirildiği öğrenildi. Bakü ziyareti günü birlik olarak planlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeden dolayı Azerbaycan ziyaretini bir gün daha uzattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in bugün Bakü'de bir buçuk saatlik bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu görüşme Putin'in sözde Ermeni iddiaları için "soykırım" ifadesini kullanmasının ardından yapılacak ilk görüşme özelliği taşıyor. Rusya tarafı ise görüşmeden kısa süre önce bir açıklama yaparak görüşmede Suriye'nin, ekonomik ilişkilerin ve enerji konusunun ele alınacağını duyurdu. Bugün bir araya gelecek olan iki liderin de özellikle Suriye konusunu uzun uzadıya masaya yatırması bekleniyor. Suriye'de, Esad rejiminin de Şam'a doğru gerilemesinin ardından, iki lider masada Suriye'ye ilişkin çözümü konuşacak. Ayrıca iki ülke arasındaki dev enerji işleri de masaya yatırılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, doğalgaz fiyatlarının imzaya açılması konusunun konuşulacağını açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakü'de Putin'le Suriye zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN