Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'le Suriye ve Kırım'ı konuştu

Giriş Tarihi: 14.6.2015
Putin'le Suriye ve Kırım'ı konuştu

Avrupa Oyunları için Azerbaycan'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Görüşmede Suriye, Ukrayna, Kırım meseleleri ile Tatarların durumu ele alındı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetlisi olarak 1. Avrupa Oyunları'nın açılış törenine katılan Erdoğan, Bakü'deki temaslarının ikinci gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili görüşme yaptı. Erdoğan Putin'i İngilizce "Günaydın" diyerek karşıladı. Gazetecilere poz veren iki lider daha sonra kısa bir selamlama konuşması yaptı. Görüşme öncesinde Türk ve Rus heyetinin yüzleri gülerken, görüşme samimi bir havada geçti.

TÜRKİYE'YE BAŞARI DİLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Oyunları'nın güzel bir açılış töreni ile başladığını belirterek, bu organizasyon için Azerbaycan'ın ciddi bir yatırım yaptığını söyledi. Organizasyonun isminin "Avrupa oyunları" olduğunu anımsatan Erdoğan, AB ülkesi liderlerin açılış töreninde olmamasını eleştirdi. Putin, Türk milli takımının büyük bir takım olduğunu belirterek, ülkesine, Türkiye'ye ve Azerbaycan'a başarılar diledi. Four Seasons Otel'de gerçekleşen görüşme basına kapalı gerçekleşti. Basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf almasının ardından iki liderin görüşmesi başladı

'DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİ'
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bakü'de yaptıkları görüşmede ikili ilişkileri ele almanın yanı sıra uluslararası konularda da görüş teatisinde bulundular. İki lider, enerji başta olmak üzere iki ülke arasında çeşitli sektörlerdeki işbirliğinin, ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi ve ticaret hacminin artırılması gerektiğini vurguladılar. Suriye, Ukrayna, Kırım meseleleri ile Tatarların durumunun da Erdoğan ve Putin'in masaya yatırdıkları konular arasında yer aldığı öğrenildi.

ALİYEV'LE GÜNDEM PARALEL'LE MÜCADELE
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı ikili görüşmede ise Paralel yapıyı gündeme getirdi. Türkiye'de 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından, Aliyev paralel yapıya karşı tavır takınmış, Azerbaycan'daki Paralel okullardaki yönetimin el değiştirilmesini sağlamıştı. Dünkü görüşmede Paralel yapıya karşı yürütülen çalışmalar hakkında iki liderin birbirine bilgi verdiği, atılacak adımların değerlendirildiği öğrenildi.

ŞENLER'E ZİYARET
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesi'nde tedavi gören yazar Şule Yüksel Şenler'i ziyaret etti. Yazarın sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'le Suriye ve Kırım'ı konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN