231 Balyoz sanığının sabıkası silinecek

Giriş Tarihi: 17.6.2015 13:58
231 Balyoz sanığının sabıkası silinecek

“Balyoz Planı” davasında yargılanan ve beraat kararı geçtiğimiz hafta kesinleşen 231 kişinin sabıka kaydı silinecek.

Anayasa Mahkemesi'nin "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği kararın ardından yeniden yargılanan Çetin Doğan, Engin Alan, Özden Örnek, Dursun Çiçek ve İbrahim Fırtına'nın bulunduğu 238 kişi 31 Martta berat etti. Mahkeme heyeti beraat kararının kesinleştiğinde bir örneğinin Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılarak gönderilmesine ve önceki mahkumiyet hükümlerinin sanıkların adli sicil kayıtlarından çıkarılmasına karar vermişti.

Geçtiğimiz hafta Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs suçunu işlediklerini" belirttiği, Çetin Doğan, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, İhsan Balabanlı, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç'ın darbeye teşebbüs ettikleri için haklarındaki beraat kararının bozulmasını talep etti.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek, beraat kesinleşen 231 kişinin adli sicil kaydının silinmesini talep etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
231 Balyoz sanığının sabıkası silinecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN