Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de ibre AK Parti'ye döndü

Giriş Tarihi: 19.6.2015
CHP'de ibre AK Parti'ye döndü
lideri Kemal Kılıçdaroğlu koalisyon formülleriyle ilgili Parti Meclisi'yle başlattığı istişare toplantılarını belediye başkanlarının ardından dün de il başkanlarıyla sürdürdü. Azınlık hükümeti formüllerini tartışmaya açan ve bu yönde MHP ve HDP'nin nabzını tutan CHP yönetimi, özellikle MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamalarının ardından bu formülden geri adım attı. Erken seçim ihtimali nedeniyle AK Parti'yle olası bir koalisyon formülünü değerlendiren CHP, hükümet kurma görevinin AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na verilmesinin ardından başlayacak görüşmelerde masaya 14 maddelik ilkeler listesiyle oturacak. Listede yer alan maddeler konusunda ısrarcı davranacak olan CHP, aynı zamanda dönüşümlü başbakanlık ve kabinedeki bazı kritik bakanlıklar için de ısrarcı olacak. Kulislerde özellikle Bahçeli'nin ikna olmayacağının anlaşılmasının ardından parti yetkililerinin AK Parti'yle koalisyon konusunda daha yumuşak mesajlar vermeye başladığı, Kılıçdaroğlu'nun da gerek belediye başkanları gerekse il başkanları toplantısında 'ilkelerimiz etrafında her partiyle koalisyona açığız" mesajıyla AK Parti'yle koalisyon kurulabileceğinin işaretini verdiği kaydediliyor. Kılıçdaroğlu örgütlerden tabanın AK Parti'yle olası bir koalisyon halinde ikna edilmesi, partinin 14 maddelik ilkeler listesinin de anlatılmasını istediği belirtiliyor. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de "Bu aritmetikten bir hükümet seçeneği mutlaka çıkar, çıkmak zorundadır" derken "Aksini düşünmek parlamento ve halkın iradesine saygısızlıktır" ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ OLAN 14 İLKE
Yaklaşık 4 saatlik toplantıda 49 kişi söz aldı. İl başkanlarının büyük bölümü yüzde 60'lık blokla yapılacak bir koalisyonu savundu. Bazı il başkanları ise önemli olanın belirlenen 14 ilke olduğunu, bu çerçevede diğer formüllerin de değerlendirilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

FEZLEKE BAKANLIKTA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Paralel Yapı tarafından montajlanarak internet üzerinden yayımlanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'ın ses kayıtlarını partisinin grup toplantısında dinleten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırladığı fezlekeyi, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Savcılığın verdiği takipsizlik kararına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın itirazını değerlendiren 5. Sulh Ceza Hakimliği "Meclis kürsüsünden yasa dışı yollarla elde edilen ses kayıtlarının, başkalarına ait görüntülerin ve benzeri eylemlerin düşünce açıklaması olarak değerlendirilmesi mümkün değil" diyerek takipsizlik kararını kaldırdı.

TAKDİR TBMM'NİN

Hakim Yunus Süer, "Kılıçdaroğlu'nun kürsüden teknik cihazlar kullanılarak ses kayıtlarını kamuoyuna açıklaması 'yasama sorumsuzluğu'nun ikinci şartı olan söz ve düşünce açıklaması olarak değerlendirilemez. Kılıçdaroğlu'nun açıklamış olduğu kendisine ait herhangi bir söz ve düşünce bulunmamaktadır" dedi. Savcılık, fezlekeyi Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Kılıçdaroğlu'nun milletvekili olduğu hatırlatılan fezlekede, kararın TBMM'nin takdirinde olduğu kaydedildi.

"AK PARTİ'SİZ OLMAZ"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin en fazla oyu alarak 258 milletvekili çıkardığını belirterek, "Bu noktada AKP'nin dışarıda olduğu bir koalisyon alternatifi yok" diye konuştu. Karakaya, MHP'nin ortaya koyduğu önerilerin kabul edilmesi halinde ise koalisyon kurulması önünde engel kalmayacağı sinyalini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de ibre AK Parti'ye döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN