Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor...

Giriş Tarihi: 19.6.2015 08:04 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 10:52
Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor
09:15:
Türk bayrağına sarılı Süleyman Demirel'in naaşı omuzlarda Meclis'teki tören alanına getirildi ve katafalka konuldu. Tören bu dakikada resmi olarak başladı. Demirel'in doktoru Aylin Cesur, Demirel'in tabutunın üzerine fötr şapkasını koydu.>
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in naaşı hastaneden Güniz Sokak'a götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Canlı yayın

07:51:
Cenaze Güniz Sokak'taki 31 numaralı evinin önüne getirildi.

Süleyman Demirel'in dostları İsmet Sezgin, Hikmet Çetin ve doktoru Aylin Coşkun'un konuşma yapması bekleniyor...

Demirel'in aile çevresi de Güniz Sokak'ta...

Çankaya Merkez Camii'nin imamı da Kur'an-ı Kerim okudu.

08:00:

Süleyman Demirel için Güniz Sokak'ta bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.


SÜLEYMAN DEMİREL DEYİNCE AKLA NELER GELİR? TIKLAYIN


08:01:
Demirel'in doktoru Aylin Cesur konuşma yaptı ve şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanı'nın TBMM'nin beraber çalıştığı iki başkanı bu sebepten dolayı konuşacaklar. Sayın Cumhurbaşkanı'na şükranlarımızı sunuyorum. Size şu ana kadar şeref ve gururla hizmet ettim. 15 yılımızı birlikte geçirdiğimiz bu evde sizden çok şey öğrendim. Vicdanlı olmak gerektiğini, insan olmak gerektiğini, muhtaç olana yardım etmek gerektiğini, ne olursa olsun güne umutla başlamak gerektiğini, Türkiye'yi sevmek gerektiğini öğrendim. Sizden insanın birini öz babası gibi sevdiğini öğrendim.

08:04:
Eski Meclis Başkanı Hikmet Çetin de konuşma yaptı:

Sayın Demirel için Türkiye sadece toprak değildi. Enerjiydi, sanayiydi, şeker fabrikalarıydı. Çağdaşlığın yolunun buradan geçtiğini savunurdu. Onun için Cumhuriyet ilkeleri önde gelirdi. Cumhuriyet nedir diye sorarsanız o benim. İslamköy'den çıkıp beni Cumhurbaşkanı yapan Cumhuriyet'tir. Onu korumak için de ömrü boyunca çalıştı. Sayın Demirel'in liderliği sadece bu topraklarda değil tüm Orta Asya'daydı da. Batı da, Orta Asya da, Orta Doğu da ona saygı duyardı. Birlikte çalışmaktan, dostu olmaktan onurluyum. Sizi hiç unutmayacağız.

DEMİREL'İN 91 YILI DOLU DOLU GEÇEN HAYATI


Cenazeye bir tek onlar gelmedi

08:09:

Eski Meclis Başkanı İsmet Sezgin'in konuşması şöyle oldu:

Aziz Cumhurbaşkanım, sevgili ağabeyim... Tarihe tanıklık etmiş olan burada büyük devlet adamı ve demokrasi neferi Süleyman Demirel'i sonsuzluğa uğurlamak için toplandık. Aziz dostlarım, Demirel demek Güniz Sokak demektir, Güniz Sokak demek büyük bir davanın, büyük Türkiye'nin adresidir. Güniz Sokak siyasetin kalbidir. Güniz Sokak Cumhuriyet'in temel ilkelerine bağlılığın tam adresidir. Güniz Sokak bir nefestir. Sesleri çıkarılmayanların soluklandığı yerdir. Güniz Sokak zalime karşı bir haykırıştır. Baskıya direnişin bir diğer adıdır. Güniz Sokak dostluğun, sanatın anlayışıdır. Manevi dünyadır. Kim olursa olsun gelir, sevgidir, aşktır, candır. Demirel Türkiye'dir. Türkiye'nin bütün meseleleri bu küçük evde konuşulmuştur. Sevgili kardeşlerinin, ailesinin bu özel mekanı hassasiyet ve ihtimamla koruyacaklarına inanıyorum. Yarım asırlık bir inanç ve dava arkadaşımızın, ağabeyimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Allah rahmet eylesin, ışıklar içinde yatsın.
08:15:
Çankaya Camii'nin imamı Kur'an-ı Kerim okudu...

Çankaya Camii imamı:
Yıllarca Çankaya Camii'nde birlikte namaz kıldık sayın Cumhurbaşkanı ile. Şimdi sizlere birşey söyleyeceğim. Burada şu anda musallada bulunan Süleyman Demirel'in eşi dostusunuz, akrabasısınız. Sizlerden hak isteyeceğim. Hakkınızı helal eder misiniz? Allah hepinizden razı olsun. Hepimizin başı sağolsun.


Güniz Sokak'taki tören sona erdi...

Saat 10:00 civarında Kocatepe Camii'ne geçilecek. Öğle vaktinde kılınacak namazdan sonra, cenaze namazı kılınacak. Buradan Demirel'in naaşı Isparta- İslamköy'e götürülecek. Defin işlemi ise Cumartesi günü İslamköy'deki Anıt Mezar'da gerçekleştirilecek.

08:50:
Bu arada Demirel'in naaşı Genelkurmay Başkanlığı'nın tahsis ettiği cenaze aracında TBMM'ye geliyor.
TBMM'deki törene ilk gelen isim MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da az önce Meclis'e ulaştı. 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de az önce Meclis'teki törene geldi.

09:00:
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde... İlk olarak Abdullah Gül ile onun ardından da Genelkurmay Başkanı işe tokalaşarak protokoldeki yerine geçti. Başbakan Ahmet Davutoğlu da TBMM'ye geldi ve protokoldeki yerini aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek birlikte geldiler.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte çok sayıda Bakan ve milletvekili de Meclis'e geldi. Eski Başbakan Tansu Çiller de TBMM'deki törene katıldı.

09:15:
Türk bayrağına sarılı Süleyman Demirel'in naaşı omuzlarda Meclis'teki tören alanına getirildi ve katafalka konuldu. Tören bu dakikada resmi olarak başladı. Demirel'in doktoru Aylin Cesur, Demirel'in tabutunın üzerine fötr şapkasını koydu.09:23:
Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel konuşma yaptı. Demirel konuşmasında şunları söyledi:

Sayın reis-i Cumhur'umuz, törene gelen Demirel severler. Onun törenine hoşgeldiniz. Nüfus kaydına göre meftanın sahibi benim. Ama şu anda meftanın sahibi devlettir... Babamızın ölümünde herkes üzülmüştü. Şimdi de İslamköylüler "Demokrasi neferini kaybettik" dedi. Devlet ona yaptıklarının karşısında büyük bir tören düzenliyor. Ne mutlu sana Demirel, ne mutlu buradaki Demirel sevenlere. Seni orada bekleyen hizmetler yine memleket için olacaktır. Ailemiz olarak da büyük acımız vardır. Tüm devletin acısı hepimizin acımızdır. Mevlana da "Benim en büyük düğün günüm, ölüm günüm" demiştir. İmanla, gözyaşlarıyla Demirel'i ebedi istirahatine yolculuyoruz. Demirel milletin kalbinde her zaman yaşayacak. Ruhun şad olsun Demirel.09:30:
Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Demirel'in TBMM'de düzenlenen töreninde konuştu.
İşte Cumhurbaşkanı'nın Meclis'teki törende yaptığı o konuşma:
Demirel ailesinin kıymetli mensupları bu günümüzde sizleri selamlıyorum. 9. Cumhurbaşkanımız Demirel'e Allah'tan rahmet diliyorum. Rahmetli Demirel, yarım asır boyunca siyasetin ve devlet yönetiminin her kademesinde ülkesine değerli hizmetler verdi. Kendisi ülkemizin güzel ve kara günlerine şahitlik etti. Her yiğidin bir yoğurt yemesi vardır ya, Süleyman Demirel kendine has tarzı olan bir devlet, siyaset adamıdır. İslamköy'den çıktığını hiç unutmadı ve bu özelliğini hep vurguladı. Ülke içinde gittiğim pek çok yerde kendisinin ve hizmetlerinin izlerine rastladığımı söyleyebilirim. Bir kez daha ailesinin, sevenlerinin başı sağolsun.Öğle namazını müteakip Ankara Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılınacak.

ASKERİ JETLERLE UĞURLANACAK

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in naaşının askeri uçakla ve jetler eşliğinde Isparta'ya nakledileceği açıklandı.
Demirel için Meclis'te düzenlenecek törenin provası dün yapıldı. Meclis'te görev yapan askeri taburun taşınması sonrasında cenazelerde polis memurları görev alıyor. Ancak Cumhurbaşkanlarının 7 yıl süresince "Başkomutan" olması nedeniyle Demirel'i askerler uğurlayacak. Ankara'daki törenin ardından Demirel'in naaşı jetler eşliğinde Isparta'ya götürülecek. Süleyman Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur, naaşın Genelkurmay Başkanlığı'nın tertibiyle askeri uçakla ve jetler eşliğinde Isparta'ya nakledileceğini söyledi.

TBMM'deki provaya kuvvet komutanlıkları ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı Protokol Müdürlüğü ve TBMM yetkilileri katıldı. Demirel'in naaşının cenaze arabasından alınıp üzerine konulacağı katafalk hazırlandı ve askerler hem cenaze arabasından naaşı alma hem de daha sonra top arabasına yerleştirme işlemi için temsili bir tabut taşıdı ve prova yaptı. Subaylar, kılıç çekti. Askerlere, bu sırada dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi verildi.

Tören sırasında Demirel'in fotoğrafını saatlerce taşıyacak kişinin gönüllü askerler arasından seçilmesi istendi. Uzun sürecek yürüyüş sırasında gerekli saygıyı göstererek, yorulmadan fotoğrafı taşıyacak kişinin ancak gönüllüler arasından seçilebileceği belirtildi. Bu arada fotoğrafının yanı sıra Süleyman Demirel'in aldığı madalya ve nişanların da cenazenin önünde taşınması için hazırlıklar yapıldı.

Cenaze töreni sırasında devlet ve aile adına birer kişi konuşma yapacak. Bu amaçla kürsü hazırlandı. Aileden Şevket Demirel'in tekerlekli sandalyede olması dolayısıyla kürsüden konuşamayacağı belirtildi. Bunun üzerine yaka mikrofonu hazırlandı. Törende, devletin zirvesinin ve yabancı konukların bulunacak olması nedeniyle alınacak güvenlik önlemi kapsamında jammer'lar çalışacağından telsiz mikrofon kullanılmaması uyarısı yapıldı. Devlet adına konuşma ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

GENERALDEN SAYGI NÖBETİ

Şeref basamaklarının önünde yapılacak tören sırasında biri general biri de üst subay olmak üzere iki görevli saygı nöbeti tutacak. Saygı nöbeti için çok sayıda gönüllü çıktığı kaydedildi. Cenaze, Meclis'in Dikmen kapısından getirilip tören alanına alınacak, tören bittikten sonra top arabasına konularak Çankaya kapısından çıkarılacak.

'SAYGI GEÇİŞİ' İSTENMEDİ

Demirel Ailesi, Özal'ın cenazesinde olduğu gibi "naaşın şeref holü içinde katafalka konularak bir gece boyunca önünden halkın saygı geçişi yapmasını" istemedi. Ailenin, halk ile buluşmanın Isparta'da olmasını istediği belirtildi.

SON TÖREN ÇALCA TEPE'DE


Yarın İslamköy Şehriban Hatun Camii'nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Son tören, Demirel'in defnedileceği Çalca Tepe'deki anıtmezarda saat 14.30'da düzenlenecek. Defin işlemi tamamlanacak. Demirel'in cenaze törenin ardından mevlit okunacak. Cenaze töreni öncesinde, İslamköy'den Çalca Tepe'ye kadar olan 2.5 kilometrelik karayolu genişletildi. Törenler için Ankara ve Isparta'da trafik düzenlemesi yapılacak.

9 ÜLKEDEN KATILIM OLACAK

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in cenaze törenine 9 ülke ve bir uluslarası örgütten üst düzey temsilcilerin katılacağı öğrenildi. Törene katılacak isimler arasında Hırvatistan'dan eski Başbakan Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Mate Grani, Kırgızistan'dan Dışişleri Bakanı Erlan Abdyldaev, Ukrayna'dan Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve eski Kırım-Tatar Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KKTC'den Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Azerbaycan'dan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Nahçivan'dan Başbakan Alovsat Bakşıyev da bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN