Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirel'in vefatıyla 9. kapandı

Devletin kamuoyunda bilinmeyen bir geleneğine göre, görevden ayrılan Cumhurbaşkanları için cumhurbaşkanlığında bir kuruluyor.

Giriş Tarihi: 20.6.2015 15:01
Demirel'in vefatıyla 9. büro kapandı
Bu lar cumhurbaşkanlarının görev sıralarının ismini taşıyor. Son bir yılda Kenan Evren ve 'in vefatıyla 7'inci ve 9'uncu bürolar kapanmış oldu.

9. Süleyman Demirel'in vefatıyla, devletin bilinmeyen bir geleneği de ortaya çıktı. Yaşayan cumhurbaşkanlarının her biri için cumhurbaşkanlığında bir büro faaliyet gösteriyor. cumhurbaşkanlarının görev süreleri dolduğunda imzaladıkları en son kararname kendi bürolarının kurulmasıyla ilgili.

Cumhurbaşkanlığı idari ve Mali İşler Bölümü'ne bağlı bürolar, cumhurbaşkanlarının görev sırası ile anılıyor. Kenan Evren için 7'inci, Süleyman Demirel için 9'uncu, Ahmet Necdet Sezer için 10'uncu ve Abdullah Gül için de 11'inci büro kuruldu. Tek istisna ise 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'dı. Görevi sürerken hayatını kaybettiği için Özal için cumhurbaşkanlığında 8'inci büro kurulamadı.

Cumhurbaşkanlarının görevden ayrıldıktan sonra, yanlarına almak istedikleri belirli sayıda danışman, koruma, talep etmesi halinde aşçı ve doktor kadroları bu bürolara bağlanıyor. Bu personelin giderleri cumhurbaşkanlığı bütçesinden karşılanıyor. Sayıları zaman zaman değişse de, 7'inci ve 9'uncu büroda yaklaşık 5, 10'uncu büroda 35, 11'inci büroda ise 50 personel istihdam edildi.

Son bir yılda, Kenan Evren ve Süleyman Demirel'in vefatıyla 7'inci ve 9'uncu büro kapanmış oldu. Geriye ise Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül'ün büroları kaldı. 7'inci ve 9'uncu bürolarda çalışanlar da, ya devletin başka kadrolarına kaydırılacak ya da emekliye sevkedilecek.

(NTV)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirel'in vefatıyla 9. büro kapandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN