Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu o vekilleri uyardı: Ankara'ya gelmeyin

Davutoğlu ’nin tek vekil çıkardığı illerdeki milletvekillerine “Ankara’ya gelmeyin. Bölgenizde çalışın” talimatı verdi.

Giriş Tarihi: 25.6.2015 10:00
Davutoğlu o vekilleri uyardı: Ankara'ya gelmeyin

Meclis'te yemin ederek görevlerine resmen başlayan ve dün gruplar halinde parti genel merkezine gelen li milletvekillerinin ilk mesaisi koalisyon oldu. dün ilk grupta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan 18 ilden 42milletvekili ile bir araya geldi.

Habertürk'ün haberine göre, HDP'nin güçlü olduğu illerin milletvekilleri, koalisyonun CHP ile yapılması halinde "çözüm sürecinin devam edeceği, böylece bölgenin tamamen HDP'ye teslim edilmesinin önüne geçilebileceği" tezini savundu. Erzurum, Malatya, Elazığ gibi illerin milletvekilleri ise AK Parti ile tabanı en uygun partinin MHP olduğunu belirterek MHP ile kurulacak koalisyonun uzun süreli olabileceği fikrini öne sürdü.

Toplantıda Davutoğlu'nun, "Koalisyon ile ilgili ne düşünüyorsanız açıkça söyleyin. Samimi bir şekilde duygu düşüncelerimizi paylaşalım ki çıkan karar da aynı samimiyette olsun. Her parti koalisyona girmek ister ama şartlar kiminle uyuyorsa onunla yapılır. 'Bizim şartlarımız yok, her koşula evet diyeceğiz' gibi bir durum söz konusu değil. Bizim de ilkelerimiz, düşüncelerimiz var. Bu bir müzakere süreci olacak" dediği öğrenildi.

Davutoğlu'nun "Bölgedeki oyumuz düşmüş olabilir ama Doğu ve Güneydoğu'nun her yerinde mutlaka olmamız gerekiyor. Bölgede tek olan milletvekilleri Ankara'ya gelmesin, bölgelerinde çalışsın. Önemli görüşmeler olduğunda Meclis'e gelip görevler yapılır. Evinizi Ankara'ya taşımayın, bölgede olun, halkın içinde olun" uyarısı yaptığı da ifade edildi.

MYK TOPLANDI

Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu milletvekillerinin ardından İç Anadolu Bölgesi'nden 52 ve Ege-Akdeniz bölgelerinden 55 milletvekili ile görüştü. Milletvekilleri ile görüşmelerin ardından Davutoğlu başkanlığında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı yapıldı. Genel Merkez'de düzenlenen toplantı basına kapalı gerçekleşti. Davutoğlu, toplantının ardından kurul üyeleriyle iftarda bir araya geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu o vekilleri uyardı: Ankara'ya gelmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN