Makamında görüştü 'Sürekli olsun' dedi

CHP Meclis Başkanlığı için 'en yaşlı milletvekili' olarak geçici bir süre bu görevi üstlenen Baykal'ı aday gösteriyor. Kılıçdaroğlu kararı, Meclis'teki ziyaretten sonra açıkladı

Giriş Tarihi: 25.6.2015
Makamında görüştü 'Sürekli olsun' dedi
CHP, Meclis Başkanlığı'na geçici Meclis Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı aday gösterecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşme partisinde tepkiyle karşılanan Baykal'ın aday gösterileceğini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklarken Baykal'ın ilk mesajı "seçilirsem tarafsız bir meclis başkanı olacağım" oldu. Baykal geçici meclis başkanlığı nedeniyle dün yapılan CHP kapalı grup toplantısına da katılmadı. Baykal'ın adaylığına ilişkin karar dün yaklaşık bir saat süren MYK'da alınırken Kılıçdaroğlu, Baykal'ın adaylığının koalisyonla ilgisi olmadığını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün TBMM'deki makamında Baykal'la yaptığı görüşmenin ardından dün Meclis Başkanlığı'na aday gösterilecek ismi belirlemek üzere önce MYK'yı topladı ardından da Baykal'ı Meclis Başkanlığı makamında ziyaret etti. MYK'da bazı üyelerin Erdoğan'la görüşmesinden dolayı Baykal'ın adaylığına karşı çıktığı ancak Kılıçdaroğlu'nun tecrübesi nedeniyle Baykal'ın adaylığa uygun olacağını söylediği öğrenildi. Baykal, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi'nin eşlik ettiği Kılıçdaroğlu'nu Meclis Başkanlığı kapısında karşılarken Hamzaçebi görüşmeye katılmadı. Görüşme 30 dakika sürdü. Görüşmenin ardından ikili, adaylığa ilişkin açıklamayı birlikte yaptı. Gazetecilerin Baykal'ın adaylığıyla ilgili "hayırlı olsun diyebilir miyiz?" sorusuna "Bence hiçbir sakıncası yok" diye karşılık veren Kılıçdaroğlu, Baykal'ın demokrasiye bağlı, kurallara inanan, Cumhuriyet'in değerlerine önem veren, Türkiye'ye bağlılığını herkesin bildiği bir isim olduğunu söyledi.

'UMARIZ SÜREKLİ OLUR'
Baykal'ın Meclis Başkanlığı'nı geçici olarak yürüttüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu "Umarız bu geçici görevi sürekli hale dönüşmüş olur. Milletvekili arkadaşlarım da Sayın Baykal'ın meclis başkanı olarak aday olmasını istiyorlar. Kendisinden bu konuda ricada bulundum" dedi. Baykal'ın adaylığına en sert tepkinin Baykal'la kavgalı olduğu bilinen Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın'dan geldiği öğrenildi. CHP MYK'da ayrıca partinin Grup Yönetim Kurulu üyeleri de seçildi. Seçilen isimler arasında Ermeni asıllı milletvekili Selina Doğan da yer aldı.

KULİSLER HAREKETLENDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşme partisinde tepkiyle karşılanan Baykal'ın bu tepkilere rağmen CHP tarafından aday gösterilmesi kulisleri hareketlendirdi. Baykal'ın adaylığı kulislerde "AK Parti-CHP koalisyonu"na yaklaşıldığının işareti olarak değerlendirildi. CHP kulislerinde Meclis başkanlığı seçim sürecinde AK Parti'nin kendi adayını çıkaracağı ve son tura kadar destek vereceği, son turda ise Baykal'ı destekleyeceği öne sürüldü.

YİNE AYNI DİL SÜRÇMESİ

Kılıçdaroğlu ile birlikte basının karşısına geçen Deniz Baykal Meclis Genel Kurulu'nda önceki gün yaptığı gafı yine yaparak 'meclis başkanı' yerine 'genel başkan' ifadesini kullandı. Seçilmesi halinde meclis başkanlığını tarafsızlık içinde sürdüreceğini belirten Baykal, "İçine girdiğimiz bu yeni dönemin karakteri bu. Artık dediğim dedik dönemi yok. Yani uzlaşacağız, işbirliği yapacağız birbirimizi ikna edeceğiz, onu bu aşamada da meclis başkanlığı konusunda yapacağız bundan sonraki aşamalarda da eminim partilerimiz böyle bir işbirliği ihtiyacının gereğini yerine getireceklerdir" diye konuştu. CHP'nin kendisini Meclis Başkanı adayı gösterecek olmasını SABAH'a değerlendiren Deniz Baykal, "Siyaseti karma, ancak uyumlu çalışan bir tabloya oturtmak lazım. Birbirinin hakkını bilen anlayışla yeni bir siyaset ihtiyacı doğduğunu görmek gerekir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makamında görüştü 'Sürekli olsun' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN