Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nda gemi kazası

'nda bir yolcu gemisiyle akaryakıt tankeri çarpıştı.

Giriş Tarihi: 27.6.2015 09:11
Çanakkale Boğazı'nda gemi kazası
Alınan bilgiye göre, Yunanistan'dan İstanbul'a giden 162 metre boyundaki Malta Bayraklı "Louis Crıstal" isimli yolcu gemisi ile Rusya'nın Tuapse Limanı'ndan Malta'ya yolculuk yapan 182 metre boyundaki Marshall Adaları bayraklı "STİ Pimlico" isimli tanker, 'nın Gelibolu Feneraltı mevkisi önlerinde çarpıştı. Kazanın ardından Boğaz, çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Yolcu gemisi güvenli bölgede demirletilirken, kazada hasar alan ve 15 derece yan yatan gemide meydana gelen sızıntıya karşı Kıyı Emniyeti römorkörleri çalışma yapıyor.

Çanakkale boğazının Gelibolu fener mevkiinde meydana gelen gemi kazasının ardından bölgede çalışmalar sürüyor. Kazanın olduğu saat 01.25'ten itibaren bölgede bulunan Kıyı Emniyetine bağlı römorkörler, çalışmalarına aralıksız şekilde devam ediyor. Kazada baş kısmından hafif şekilde yara alan yolcu gemisi, güvenli bir bölgeye demirletildi. Hasar alan ve kaza yerinde 15 derece yan yatan akaryakıt tankerinde ise bir petrol ürünü olan 'Nafta' yüklü olduğu öğrenildi. Tankerde oluşabilecek bir sızıntıya karşı, Kıyı Emniyetine bağlı römorkörler, su tutarak gemide olası bir yangını önlemeye çalışıyor.

"GEMİDE YÜK SIZINTISI VAR"

Öte yandan, kazanın ardından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü de bir açıklama yaparak ölü yada yaralı olmadığını duyurdu. Açıklamada, "Çanakkale Boğazını kuzeyden çıkış yapmakta olan Malta bayraklı, 161.8 metre boyunda, 853 yolcu ve 382 personeli bulunan "CELESTYAL CRYSTAL" isimli yolcu gemisiyle, Çanakkale Boğazına kuzeyden girişi yapmakta olan Marshall Adaları bayraklı, 184.26 metre boyundaki "STI PIMLICO" isimli tanker,

Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri tarafından yapılan tüm uyarılara rağmen 27.06.2015 tarihi saat 01.25'te Gelibolu Feneri önlerinde çatışmıştır. İskele tarafından hasar aldığı bildirilen tanker Gelibolu önlerine trafik hattı içine acil olarak demirlemiş, baş tarafından hasarlandığı rapor edilen yolcu gemisi ise pilotlu olarak Gelibolu koyuna demire gitmektedir. Her iki gemide de yaralı ya da ölü bulunmadığı rapor edilmiş olup tankerden yük sızıntısı olduğu bildirilmiştir. Olay olduğu anda Kuruluşumuza ait Kurtarma-2, Kurtarma-5 ve Kurtarma-9 römorkörleri ile Kegm-2 ve Kegm-9 hızlı tahlisiye botları ve Tahlisiye-II botu olay mahalline sevk edilmiştir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale Boğazı'nda gemi kazası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN