'Uzlaşamamak saygısızlık olur'

Milletin seçimde siyasilere "Uzlaşın ve hükümet kurun" dediğini belirten Ahmet Davutoğlu: Daha görüşmelere başlarken uzlaşmama düşüncesi millete saygısızlık olur. Bizim hedefimiz koalisyon

Giriş Tarihi: 4.7.2015
'Uzlaşamamak saygısızlık olur'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, önümüzdeki hafta başlaması beklenen koalisyon görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, "Bizlere milletin verdiği görev açıktır; uzlaşın ve hükümet kurun. Başlarken uzlaşmama düşüncesi millete saygısızlık olur" dedi. TBMM Başkanlığı'na seçilen İsmet Yılmaz'a dün 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulunan Davutoğlu, Konya'da ise 'Selçuklu Belediyesi ile İftara Doğru' programına katıldı. Bu sırada gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Davutoğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:

HEDEFİMİZ KOALİSYON KURMAK:
Bizim şu andaki hedefimiz koalisyonu kurmak. Daha görüşmeden 'Böyle bir ortak yok' demek de muhataplara haksızlık olur. Bütün parti liderleriyle görüşeceğiz. Birlikte bir çözüm bulma çabası içerisinde olacağız. Bizlere milletin verdiği görev açıktır; 'uzlaşın ve hükümet kurun'. Başlarken uzlaşmama düşüncesi millete saygısızlık olur.

İLK TURDA BİTMEZ:
Hiçbir şey bir turda bitmez. Bir tur karşılıklı birbirini tanıma. 'İlk turda görüşmede netice alınır' diyen çok kolaycı bir yol seçmiş olur, 'İlk turda bu iş biter' diyen de reddetmeye şimdiden hazır anlamına gelir. Bir tur yaparız kanaatlerimizi paylaşırız, ilkesel tutumlarımızı karşılaştırırız. Sonra herkes kendi ekibiyle, kendi parti gruplarıyla istişare eder, daha sonra ikinci bir turda durum daha netleşir.

YA MHP, YA CHP:
Üç partiyi de ziyaret edeceğiz. HDP'yi de ziyaret edeceğiz. Ama görünen o ki ya MHP ya CHP yönünde bir tercih, daha doğrusu bir atmosfer oluşuyor.

HDP İLE MAKUL OLMAZ:
HDP ile koalisyonu şu aşamada makul görmüyoruz. Onlar da tavırlarını o kadar net, katı şekilde koydular ki bir koalisyon tablosu içinde olacaklarını sanmıyorum.

45 GÜNLÜK SÜRE YETERLİ:
Herkes durumunu gözetti. Neyi yapabileceğini, neyi yapamayacağını, nerede ne mesafe alınabileceğini herkes biliyor. Ben 45 günün böyle bir şey, böyle bir çaba için yeterli olduğu kanaatindeyim. Yeter ki herkes iyi niyetle ve olgunluk içinde bu meseleye yaklaşsın. Milletin bu görevi verdiği bilinciyle meseleye yaklaşsın.

SINIRDA TEYAKUZ:
'Türkiye, Suriye'ye hemen fiili müdahale edecek ve girecek' diye bir beklenti doğru değil. Ama Türkiye, Suriye'den gelebilecek herhangi bir tehdide karşı da müteyakkız durumdadır. Son dönemdeki hareketlilik, teyakkuz halinin hareketliliğidir. Daha çok bir oldu bittiye ya da Türkiye'ye tehdit edebilecek bir tehlikeye karşı hazır olmaktır. Her türlü gelişmeyi yakından takip ediyoruz.

YILMAZ'IN YERİNE VECDİ GÖNÜL
Davutoğlu, İsmet Yılmaz'dan boşalan Milli Savunma Bakanlığı görevine Vecdi Gönül'ün atanacağını açıkladı. Gönül, 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Milli Savunma Bakanlığı yapmıştı. Bu dönem AK Parti'deki 3 dönem kuralına takılan Gönül, dışarıdan atandığı için yemin ederek görevine başlayacak. Davutoğlu, Gönül'ün atanmasına ilişkin, "Bir koalisyon oluşması halinde kısa süreli bir görev olacak ama kritik bir dönemde bilgisine, tecrübesine güvendiğimiz ve TSK ile de geçmişte Milli Savunma Bakanı olarak çalışmış bir arkadaşımızı yapmayı uygun gördük. Ankara'da değildi sabah telefon ederek haberdar ettim kendisini" dedi.

ÇELİK: BİZ SEZER'İ YOK SAYDIK MI?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, AK Parti'nin koalisyon görüşmeleri için oluşturduğu komisyonda görev alan Faruk Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konumu ile ilgili net konuştu."Koalisyon görüşmelerinde Cumhurbaşkanı konusu tartışılmaz. Tartışıldığı noktada koalisyon görüşmelerinin hiç yürüme imkanı yok" diyen Çelik "Biz iktidar olduğumuzda Ahmet Necdet Sezer cumhurbaşkanı idi. Ekonomik tablonun müsebbiplerinin başında Sezer geliyordu; fırlattığı kitap ve kaosa sürüklenen Türkiye. Biz dedik mi 'Sezer'e gitmeyiz, oturmayız, konuşmayız, selam vermeyiz' diye" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Uzlaşamamak saygısızlık olur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN