Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 dakika arayla öldüler tabutla gömüldüler

Giriş Tarihi: 8.7.2015 22:23
5 dakika arayla öldüler tabutla gömüldüler

Adana'da tedavi gördükleri hastanede 5 dakika arayla hayatlarını kaybeden çiftin cenazeleri, tabutla ile birlikte toprağa verildi.

Adana'da hayvandan geçen bir hastalık şüphesiyle tedavi gördükleri hastanede 5 dakika arayla hayatlarını kaybeden çiftin cenazeleri, dezenfekte edilip izolasyonu sağlanan tabutlar ile birlikte toprağa verildi. Yaşamını yitiren çiftten alınan örneklerde yapılan ilk tıbbi incelemelerde, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) saptandı.

Tufanbeyli ilçesine bağlı Çukurkışla köyü Kireç Mahallesi'nde büyükbaş hayvan besiciliği yapan Tahsin Özmen'in yaklaşık 10 gün önce rahatsızlanan 4 ineği telef oldu. Bu olaydan birkaç gün sonra da Tahsin Özmen'in teyzesi Zülfiye Özmen hayatını kaybetti. Kalp rahatsızlığı nedeniyle öldüğü düşünülen Özmen'in cenazesi köyde toprağa verildi.

RAHATSIZLANAN ÇİFT HASTANEYE KALDIRILDI

2 Temmuz perşembe günü Tahsin Özmen'in kardeşi Selahattin Özmen (57) ve eşi Mine Özmen (50), karın ağrısı, ishal ve yüksek ateş şikayetiyle Tufanbeyli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradan Kozan Devlet Hastanesi'ne oradan da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edilen çifte, acil serviste müdahale edildi.

TABUTLAR DEZENFEKTE EDİLEREK, KAPAKLARI ÇİVİLENDİ

Kanamalı olarak böbrek ve karaciğer yetmezliği belirlenen Özmen çifti, hayvansal bir bakteri olan leptoskiroz ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ön tanısıyla Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'ne yatırıldı. Durumları ağırlaşınca Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'ne kaldırılan çift, yapılan tüm müdahalelere karşın dün öğle saatlerinde önce Mine Özmen, 5 dakika sonra da eşi Selahattin Özmen hayatını kaybetti. Özmen çiftinin cenazeleri bulaşıcı hastalık riskine karşı özel bir ekip tarafından dezenfekte edilip, izolasyonu sağlandıktan sonra tabuta yerleştirildi. Cenazeler kapakları çivilenen tabutla Tufanbeyli ilçesine götürüldü. Mine Özmen'in tabutunun üzerine yazması serildi.

İLK İNCELEMELERE GÖRE KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI

Yaşamını yitiren Özmen çiftinden alınan örneklerde yapılan ilk tıbbi incelemelerde, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) saptandı. Ölümlerin bu nedenle meydana geldiği anlaşılırken, kesin açıklamayı Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı belirtildi.

YAKINLARI GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Cenazeler, Çukurkışla köyü Kireç Mahallesi'ndeki meydana getirildi. Burada Özmen çiftinin çocukları ve yakınları ağıtlar yakıp gözyaşlarına boğuldu. Bazı yakınları ise sinir krizi geçirdi.

CENAZELER TABUTLA BİRLİKTE TOPRAĞA VERİLDİ

Cenaze namazının kılınmasının ardından çiftin cenazeleri, tabutla birlikte toprağa verildi.

HASTALIK ŞÜPHESİYLE CENAZEYE KATILIM AZ OLDU

Köylüler Özmen çiftinin ve ineklerin neden öldüğünü bilmediklerini ancak çiftin hayvanlardan bulaşan bir hastalıktan öldüğünü tahmin etmediklerini, buna rağmen korktuklarını ve tedirgin olduklarını, bu yüzden de cenazeye katılımın az olduğunu anlattılar.

İNEKLERİN TELEF OLDUĞU AHIRDA HASTALIĞA RASTLANMADI

Bu arada, Tufanbeyli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince 2 gün önce ahırlarda ilaçlama yapıldığı, ineklerin telef olduğu ahırda da şimdilik herhangi bir hastalığa rastlanmadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 dakika arayla öldüler tabutla gömüldüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN