Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhaliflerle de işbirliği yapın

Giriş Tarihi: 9.7.2015
Muhaliflerle de işbirliği yapın
Ankara'ya gelerek iki günlük temaslarda bulunan ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ'le mücadelede Özel Temsilcisi emekli General John R. Allen ve beraberindeki 40 kişilik heyet dün de Dışişleri Bakanlığı'nda Müsteşar Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyetle görüştü. Görüşmelerin perde arkasına SABAH ulaştı. ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Christine Wormuth'un da katıldığı toplantıda Ankara'nın Washington'a ilettiği mesajlar şunlar oldu:
DAEŞ'in temizlendiği yerlerde ABD'nin hava saldırılarıyla PYD'nin kontrolü ele geçirmesi konusundaki rahatsızlık iletildi. ABD'nin PYD ile olduğu gibi muhaliflerle de işbirliğinde bir temsilci ile temasta bulunulması istendi.
PYD'nin kontrolündeki bölgelerde demografiyi değiştirmeye çalışıp hem göçe sebep olması hem de "Kürt Koridoru" oluşturulmak istemesinden duyulan rahatsızlık iletildi. ABD'nin bu konuda Türkiye'nin endişelerini paylaşmasının yeterli olmadığı, somut önlemler alınması gerektiği vurgulandı.
ABD'nin silahlı insansız hava araçlarını kullanması konusunda Türkiye ile işbirliği içinde olması istendi. Sivillerin bulunduğu bölgelerin vurulması ve bunun göçe neden olmasından endişe ediyor. İncirlik'in kullanılması karşılığında, operasyonlardan bilgilendirilmek istendi.
ABD ve Türkiye'nin eğit-donat programı da ele alındı. Muhaliflere imzalatılan sözleşmede "Sadece DAEŞ ile savaşılacağı" ifadesinin yer aldığı ancak muhaliflerin Esad ile de savaşmak istemesi programı yavaşlatmıştı.

LÜBNAN TEZKERESİ KABUL EDİLDİ

Lübnan'daki Türk askerinin görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi dün yapılan TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhaliflerle de işbirliği yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN