Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekin Bingöl: CHP görüşmelere hazır

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün canlı yayın konuğu oldu, koalisyon sürecini değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 9.7.2015 19:10 Güncelleme Tarihi: 9.7.2015 19:18
Tekin Bingöl: CHP görüşmelere hazır

Parti olarak görüşmelere son derece hazır olduklarını söyleyen Bingöl, Yusuf Halaçoğlu'nun CHP'ye yönelik açıklamalarına da "Yenilir yutulur gibi değil" diyerek tepki gösterdi. Tekin Bingöl, MHP'nin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini savundu.

CHP GÖRÜŞMELERE HAZIR

Şu an itibariyle hangi partinin daha yakın durduğunu söylemek çok anlam ifade etmez; zira bugüne kadar yapılan açıklamaların birçoğu resmi görüşmeler yapılmadan yapılan açıklamalardı, kişisel değerlendirmelerdi, ya da o partilerin kendi içlerindeki değerlendirmelerin yansımasıydı. Ama bugünden itibaren artık bu iş resmiyet kazanacağı için daha ciddi, daha anlaşılabilir açıklamalar yapılacak.

Atılacak her adımın sonucunda koalisyonun şekillenip, şekillenmeyeceği ya da koalisyonun olmayacağı ve erken seçime doğru gidişin de net bir şekilde ortaya çıkacağını göreceğiz. Örneğin bir güven sorunu var. Yani bu güvenin de mutlaka yaratılması gerekiyor. Geçmişte, 13 yıllık iktidarlığı döneminde parlamentoda ve diğer bir takım görüşmeler sırasında yaşanmışlıklar ortaya konmuştur ki bir güvensizlik söz konusu. Bunun da mesela giderilmesi son derece önemli. Sadece AK Parti ile değil, diğer partilerle de yapılacak görüşmelerde Cumhuriyet Halk Partisi son derece hazırlıklıdır. Bahsettiğim sorumluluk bilinciyle hareket ederek mutlaka o görüşmeler bizim tarafımızdan gerçekleştirilecektir.

HALAÇOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI YENİLİR YUTULUR GİBİ DEĞİL

Sayın Vural'ın da, Sayın Bahçeli'nin de bu açıklamaları yeterli mi? Yani Halaçoğlu'nun yaptığı açıklama yenilir yutulur bir açıklama değil. Her fırsatta herkes Türkiye'de yaşayan nüfusun yüzde 99'unun Müslüman olduğunu, inançlı olduğunu ifade ederler ve vurgu yaparlar. Şimdi böyle bir tespit ortadayken, böyle bir realite ortadayken 11 buçuk milyon seçmenin oy verdiği bir partinin tamamını böyle çirkin, böyle rencide edici bir açıklamayla suçlamanın başka bir izahı olabilir mi? Elbette sadece özür dilemesi bile yetmez, çok daha ileri adım atması gerekir. Kimin ne kadar inançlı olduğuna Halaçoğlu'na mu karar verecek? Sayın Vural'ında Bahçeli'nin de yaptığı açıklama son derece sığ, geçiştiren bir açıklama.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekin Bingöl: CHP görüşmelere hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN