Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel imamlarla tutuklu hâkimlerin telefon trafiği

Giriş Tarihi: 10.7.2015
Paralel imamlarla tutuklu hâkimlerin telefon trafiği

Paralel Yapı soruşturmasında tutuklu 75 kişi için hukuksuz tahliye kararı alan Mustafa Başer ve Metin Özçelik'in, Paralel Yapı'nın ABD'ye kaçan imamlarıyla onlarca defa görüştüğü tespit edildi

Yetkilerini aşarak Paralel Yapı operasyonunda tutuklanan 75 kişi hakkında tahliye kararı veren tutuklu hâkimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik'in yurtiçi ve dışı bağlantıları deşifre oldu. Soruşturma kapsamında hazırlanan raporda, her iki hâkimin de HTS kayıtlarının analiz edildiği, Paralel Yapı'nın ABD'ye kaçan imamlarıyla görüştüklerinin tespit edildiği belirlendi. Raporda, Paralel yargı imamıyla 12, Alevilerden sorumlu imam ile de 30 defa görüşüldüğü bilgisine yer verildi. Ayrıca, hâkimlerin irtibatta oldukları kişilerin de ABD ile çok sayıda görüşme yaptığına dikkat çekildi.

HTS KAYITLARI ELE VERDİ

Mustafa Başer ve Metin Özçelik, 14 Aralık'ta gerçekleşen Paralel Yapı Soruşturması'nda tutuklanan 75 sanık hakkında, yetkileri dışına çıkarak tahliye kararı vermeleriyle gündeme gelmişti. Hukuksuz kararın ardından soruşturma başlatılmış, her iki isim de tutuklanmıştı. Hâkimler hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, HTS kayıtları incelenerek yapılan telefon görüşme analizlerine göre, Başer ve Özçelik'in farklı mekânları kullandıkları, irtibatta oldukları ortak kişilerle sık sık bir araya geldikleri belirlendi. Bu ortak kişilerin yurtdışı bağlantıları da raporda yer aldı. Her iki hâkimin de Paralel Yapı'nın imamları ile irtibatta oldukları belirlendi. Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde, Mustafa Başer ile Paralel Yapı imamlarından M.İ. arasında, 64 arama-mesaj kaydı tespit edildi. Kısa süre önce Paralel Yapı'nın yargı imamı olduğu ortaya çıkan ve ABD'ye kaçan A.C. ile de 12 görüşme kaydı bulundu. Ayrıca bir üniversitede rektör olan ve KPSS soruşturmasının başlamasıyla yurtdışına kaçtığı iddia edilen Ş.A.T. ile de 6 kez görüşme yapılmıştı. Yine, Alevilerden ve rütbesiz polislerden sorumlu imam olduğu belirlenen S.U. ile de 30 defa görüşüldüğü HTS kayıtlarından belirlendi.

POLİS ŞEFLERİ İLE 12 GÖRÜŞME..

Başer'in ayrıca, ilahiyatçı ve Paralel Yapı'nın en eski elemanlarında olan S.Y. ile de 12 arama-mesaj kaydı tespit edildi. Mustafa Başer'in, Paralel Yapı'ya yakın polis şefleri Ali Fuat Yılmazer ile 9, Yurt Atayün ile de 3 arama kaydı bulundu. Mustafa Başer ve Metin Özçelik'in irtibatlı oldukları kişiler üzerinden ABD ile yoğun bir telefon trafiği içinde oldukları da belirlendi. Hâkim Metin Özçelik ile irtibatı bulunan 6 kişinin, ABD kaynaklı 147...78 numaralı telefonla irtibat kurduğu tespit edildi. Mustafa Başer ile temasta bulunan M. isimli şahsın ABD kaynaklı 184...96 numaralı telefonla arama mesaj kaydı bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel imamlarla tutuklu hâkimlerin telefon trafiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN