'Çok sağlam yapılı bir koalisyon oluşabilir'

'Çok sağlam yapılı bir koalisyon oluşabilir'
Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Bosna Hersek'e hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, şu mesajları verdi:

CHP VE MHP İLE OLABİLİR KANAATİ OLUŞTU: (Koalisyon görüşmeleri) İstişarelerimizi yaptık. MHP veya CHP koalisyonunun olabileceği kanaati ortaya çıktı. Bu temelde de bütün partilerle de görüşeceğiz. Üç parti ile ama yoğunluğu bu 2 partiye vererek netice almaya çalışacağız. Nihayet bir ortaklık kuruyorsunuz. Tek taraflı iradeyle ya da şu ihtimal bana yakın diyerek yol alınmaz. Karşı tarafında iradesi önemli. Önemli olan karşılıklı iradenin netleşmesi ve sağlam zeminde hareket etmemiz. Ben bu konuda soğukkanlı ve sağduyulu bir yaklaşım benimsenmesi halinde duygusal tepkilerden, fevri takılmalardan kaçınılması halinde çok sağlam yapılı bir koalisyon oluşabileceğine inancımı hala muhafaza ediyorum.

GEREKLİ OLMAYAN HİÇ BİR ATAMA YAPILMADI: Hükümet etmeye başladığınızdan itibaren ülkenin sorumluluğu sizin ve bürokrasinin üzerindedir. Hükümet oluşum sürecinde, daha önceki hükümet görevini sürdürürken işler durmaz. Gerekli olmayan hiçbir atama yapılmamıştır.Kimse bu atamalar üzerinden veya hükümet etme misyonu üzerinden bir tartışma başlatmamalıdır.

İŞİNİ AKSATAN OLURSA İŞLEM YAPARIM: Bütün bürokrasiye çok net bir mesaj gönderiyorum.Türkiye'de hükümet kurulması uzayabilir diye, işi aksatan tek bir bürokrat olursa onunla ilgili işlem yaparım. Geçmişte bunu yaşadık. Hükümet ettiğimiz her an hükümet etmenin gereği neyse onu yaparız.

EYLEMLER MİSAFİRPERVERLİĞİMİZE AYKIRI: (Doğu Türkistan eylemleri) İhtilaflar dış temsilciliklere yansıtılmaz. Elçiler, diplomatik temsilciler ve o ülkeden gelen turistler bizim en aziz misafirlerimizdir. Kaldı ki burada Türkiye Çin arasında, Türkiye Tayland arasında diyalog mekanizmaları açıktır.

GÖRÜŞME MARATONU PAZARTESİ BAŞLIYOR

Başbakan Davutoğlu, ilk tur koalisyon görüşmelerine pazartesi günü saat 14.00'te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile başlayacak. Salı günüise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Çarşamba günü HDP'ye yapılacak ziyaretin saati 11.00 olarak belirlendi. Davutoğlu, her partiye ayrı bir heyetle gidecek. İlk turda muhalefeti dinleyecek. Talepleri AK Parti'nin kurmaylarıyla değerlendirecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çok sağlam yapılı bir koalisyon oluşabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN