Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan istedi onlar yaptı

Bursalı hattatlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iki anlamlı yazı hediye etti. Hediye edilen levhalarının oldukça anlamlı yönleri var:

Giriş Tarihi: 12.7.2015 15:55
Erdoğan istedi onlar yaptı
Hediye edilen levhayı Erdoğan, geçtiğimiz aylarda Bursa Ulu Cami'yi ziyaretinde görmüş, esprili bir şekilde "Bu yazı bize lazım diyerek" istemişti.

Geçtiğimiz Şubat ayındaki Bursa ziyareti sırasında Cuma Namazını Ulu Cami'de kılarak yaklaşık 3 bin kişi ile müsafaha yapan Erdoğan, camideki kutsal emanetler ile eşsiz hat yazılarını da inceledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lazerle restore edilen 500 yıllık Kabe Örtüsünü yeni yerinde ziyaret ederken, örtünün hemen üst tarafında yer alan Sultan 2. Mahmud Han'ın kendi yazdığı levhayı da gördü. Yazının manasını bilen Erdoğan hiç detaya girmeden, yanında bulunan Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'a bu yazı bize lazım diyerek esprili bir şekilde talepte bulundu.Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar Derneği yönetim kurulu üyesi ve Kültür Bakanlığı Hat Sanatçısı Mustafa Özay Altın, Cumhurbaşkanının açık olarak talep ettiği yazıyı hazırlamanın kendileri için bir emir olduğunu belirterek, "Ancak Şubat ayındaki ziyarette gazeteci arkadaşlarımızın görüntüledikleri çok güzel bir tevafuk (ilahi tesadüf) vardı. O da Cuma Namazından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüzlerce kişi ile müsafeahalaştıktan sonra ayrılırken, camiye girmeyi başaran hanımlar ile bazı ihtiyaç sahiplerinin taleplerini ilginç bir yazının önünde teslim etmeleriydi.O yazı mihrabın hemen batı tarafındaki duvarda yer alan Peygamber Efendimizin Sultan'lar ile alakalı hadis-i şerifi idi.
'Es Sultan Zillüllah-ı Filard, Yegvi İleyhi Külli Mazlumin' yazısı, Cumhuriyetin ilk yıllarında verilen bir talimatla yok edilmesi istenen bir hadis-i şeriftir. Bu hattın silinmesinin istenmesi üzerine, dönemin imam hatibi pratik bir çözüm bularak, yazının üstüne iki kanca yaptırıp, oraya uygun başka bir hat tablosunu koyarak bu duvardaki hadis-i şerif yazısını kurtarmıştır. Hadis-i şerif'te sultanların Allahu Teala'nın yer yüzündeki gölgesi olduğu belirtilerek, bütün mazlumların yani kimsesizlerin onlara sığınacağını haber vermektedir. Biz Ulu Cami'de yaşanan bu tevafuk sebebiyle, Peygamber Efendimizin bu hadis-i şerifinin de Cumhurbaşkanlığı köşküne layık olduğunu düşünerek bu yazıyı da kendi yorumumuz ile levha haline getirdik. Aynı şekilde bu hattı da iftarda Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a teslim ettik" dedi.
Bursa Müftüsü Prof. Dr. Emin Ay da bu ince ve nazik davranışlarından dolayı Bursalı hattatlara teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan istedi onlar yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN