Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan görüşmesi sonrası önemli açıklama

Koalisyon için ilk tur kapsamında Genel Merkezi'nde gerçekleşen görüşmenin ardından Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 13.7.2015 16:37 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 22:21
Başbakan'dan CHP görüşmesi sonrası önemli açıklama
AK Parti Genel Başkanı ve Ahmet Davutoğlu, koalisyon turları kapsamında Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin, "Bir kere gerçekten son derece samimi, dostane bir atmosferde geçti. Ben misafirperverlikleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. Çok sıcak bir ortamda, Ramazanın havasına uygun şekilde karşılıklı görüşlerimizi paylaştık" dedi.

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından AK Parti Genel Merkezinde basın toplantısı düzenledi.


Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran seçim sonrası yeni bir sürece girildiğini belirterek, bu seçimlerle milletin geleceğe dönük olarak beklentilerini, bütün siyasi partilere çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti.

CHP'den ilk açıklama


Seçimlerle ortaya çıkan tablonun uzlaşma temelli bir hükümet ortaklığının, koalisyon oluşmasının zaruretini ortaya koyduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"7 Haziran akşamı, burada AK Parti'nin gelenekselleşmiş balkon konuşmasında da birkaç hususu milletimizle paylaşmıştım. Birincisi, milli iradeye saygı, bunu tartışmayız, çıkan tabloyu doğru okuyacağız, mesajı alacağız ve gereğini yapacağız, dedim. İkincisi, Türkiye'yi bir an dahi hükümetsiz bırakmamak için her türlü tedbiri alacağız, dedim. Üçüncüsü de meşruiyet temeli içinde, süreç kendi doğasıyla ilerleyecektir, Türkiye'de kimse kriz veya bunalım beklentisi içinde olmasın.

DAVUTOĞLU-CHP GÖRÜŞMESİ TAMAMLANDI

7 Haziran'dan bugüne baktığımızda, iki önemli aşama geçirdik. Her parti kendi değerlendirmesini yaptı. Kamuoyuyla paylaştı ve bir iç muhasebe süreci yaşadı. AK Parti olarak biz bunu en kapsamlı şekilde yapmaya özen gösterdik. Ortak bir akıl, ortak bir değerler manzumesine dayalı bir tutum belirlemek için bir zemin oluşturduk. İkinci aşama, meşru formel, hukuki aşamadır. O da Meclis Başkanlığı seçiminin yapılması, tabii yemin törenini yapılması, Meclis Başkanlık Divanının oluşturulması ve Sayın Cumhurbaşkanımızın beni hükümet kurmakla görevlendirmiş olmasıdır. Dolayısıyla hem siyasal sonuçları değerlendirme aşaması geçildi hem hukuki süreç tamamlandı. Bugünden itibaren de mübarek günde Kadir Gecesi'ni idrak ettiğimiz günde, 3. bir aşamaya geçmiş bulunuyoruz. Her şeyden önce bütün milletimizin Kadir Gecesini tebrik ediyorum ve bu aşamanın da hayırlı olmasını diliyorum."

ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan CHP görüşmesi sonrası önemli açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN