Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mhp 'Bildiğiniz' gibi

Davutoğlu'nun koalisyon turlarının ikinci durağı MHP'ydi. Davutoğlu, Bahçeli ile görüşmesinin ardından "Hükümet ortaklığında bulunmama yaklaşımlarını bir kez daha ifade ettiler" dedi

Mhp 'Bildiğiniz' gibi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için dün MHP heyetini ziyaret etti. Davutoğlu, görüşmenin ardından, MHP'nin koalisyon hükümetinde yer almak istemediğini aktardı. "İbre CHP'ye mi döndü" sorusuna "Bir hükümet yapısı ortaya çıkana kadar, bütün partilerle görüşmeyi sürdürmeye devam edeceğiz" yanıtını veren Davutoğlu, şunları söyledi:

SAMİMİ ORTAMDA GÖRÜŞTÜK:
CHP heyeti ile yaptığım görüşmenin aynısını vurgulayarak söyleyeyim, çok dostane ve samimi bir ortam içinde görüştük. Bu Türkiye'deki siyasi kültür açısından son derece önemlidir.

HÜKÜMET ORTAKLIĞI İSTEMEDİ:
Hükümet ortaklığında bulunmama tarzında bir yaklaşım içinde olduklarını, bir kez daha teyiden ifade ettiler. Bu MHP'nin ve Sayın Bahçeli'nin kendi tutumları itibarıyla saygı duyduğumuz bir görüştür. İhtiyaç olması halinde tekrar görüşme hususunda ortak bir yaklaşımımız oldu. Bu bağlamda, bundan sonraki gelişmeler çerçevesinde hem arkadaşlarımız hem de ihtiyaç duyulması halinde Sayın Bahçeli ile bayram sonrasında ikinci bir görüşme imkanımız var.

CUMHURBAŞKANI GÜNDEME GELMEDİ:
C
umhurbaşkanlığı konusu hiç gündeme gelmedi. Zaten ifade ettiğim gibi, beni bu görevle yetkilendirmiş bir makamı tartışmayı doğru bulmam.

İKİ KONUDA MUTABAKAT:
Hükümet yapısı itibariyle bizim yine iki hususta mutabık kaldığımız konu; Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması ve güçlü bir hükümet olması. Bunlarda da mutabık kalınca, her an görüşebileceğimiz durumlar, şartlar oluşabilir. CHP ile aynı mesafede misiniz? Bugün de diyorum ki, bir parti ile koalisyonu kurup, protokolü imzalayana kadar her parti ile aynı mesafedeyiz. Bu da bizim pozisyonumuz.

GÜNEŞ MOTEL TRAVMASI YAŞATMAYIZ:
Geçmişte çoğunluk bulamayan bazı partiler, milletvekili transferi yoluyla hükümetler kurmaya çalıştı. Bizim asla Günel Motel travmasını bir daha ülkemiz demokrasisine yaşatmak gibi bir niyetimiz yok. Bu arada iş dünyasının, sivil toplumun ve dış dinamiklerin, AK Parti-CHP koalisyonunu öncelikli olarak gündemlerine aldıkları öğrenildi.

'100 DAKİKA' HASSASİYETİ
Cumhurbaşkanı'ndan hükümeti kurma görevini alan Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından dün de MHP lideri Bahçeli ile görüştü. CHP ile 100 dakika (1 saat 40 dakika) görüşen Davutoğlu ve beraberindeki AK Parti heyeti, MHP'ye de yaklaşık 100 dakika ayırdı. Görüşmenin 14.00'te yapılması planlanıyordu, ancak Davutoğlu'nun TBMM Genel Kurulu'ndaki RTÜK seçimleri nedeniyle 1 saat öne alma talebine MHP olumlu yanıt verdi. Görüşme yeri de MHP tarafından, Bahçeli'nin TBMM'deki makamı olarak belirlenmişti. Görüşmeye tam zamanında gelen Davutoğlu, yine 06 DB 0353 plakalı sivil aracı tercih etti. AK Parti heyetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Genel Sekreter Haluk İpek, Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Antalya Milletvekili Lütfi Elvan ve Ankara Milletvekili Ertan Aydın yer aldı. Bahçeli'ye ise Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Başkan yardımcıları Kenan Tanrıkulu, Semih Yalçın, Genel Sekreter İsmet Büyükataman ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı eşlik etti. Bahçeli, Davutoğlu'na porselen tabak hediye etti.

BAHÇELİ , CHP'Yİ ADRES GÖSTERDİ
MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile konuşmasına, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tevzi ettiği hükümeti kurma görevinde size başarılar diliyoruz" diyerek başladı. Bahçeli, 7 Haziran gecesi yaptığı değerlendirmeyi tekrarladı ve MHP'nin bir koalisyonda yer almayı istemediğini hatırlattı. Bahçeli, "Ülkede ciddi bir kutuplaşma söz konusu. Bu tabloyu ancak CHP'li bir koalisyonla iyileştirebilirsiniz. AK Parti ve CHP'nin yapacağı bir koalisyon, toplumsal yarılmayı da engeller. MHP'li koalisyon buna bir yarar sağlamaz" mesajı verdi. Çözüm Süreci'ne de değinen Bahçeli, Dolmabahçe'de verilen görüntünün adım adım Kürt devletine gidişi cesaretlendirdiğini savundu. Bahçeli, "Yarın terör örgütü PKK ile ilgili karar alınması gerekse bir koalisyon durumunda siz zorlanırsınız" dedi. Davutoğlu ise Suriye'deki gelişmeleri detaylarıyla anlatıp "Ülkenin bekası için çalışıyoruz" derken; tampon bölge dahil olmak üzere, tüm seçeneklerin etnik temelli yapılandırma planlarına karşı düşünüldüğünü vurguladı. Davutoğlu konuşmasının bir yerinde Bahçeli'ye dönerek, "Milli meselelerde Cumhurbaşkanımız bizden kat ve kat hassas. Gecesini gündüzüne katıyor. MİT TIR'ları konusu çarpıtıldı. TIR'lar Bayırbucak Türkmenleri'ne yardım götürüyordu" bilgisini verdi. Bir hükümette yer almak istemedikleri kararını tekrarlayan Bahçeli, ancak ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına MHP'nin üzerine düşen sorumluluğu da yerine getirebileceğini belirtti. Bahçeli'nin bu sözleri, olası AK Parti azınlık hükümetine destek olarak yorumlandı. MHP lideri, bütün hükümet formülleri denenip olmazsa, uygun görülebilecek bir tarihte erken seçimin de ele alınabileceğini dile getirdi. Görüşmede, bayramdan sonra Bakan Faruk Çelik ve MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural'ın teması sürdürmesi konusunda da fikir birliğine varıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mhp 'Bildiğiniz' gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN