Türkiye'nin en iyi haber sitesi

fatura timinin elebaşı

Giriş Tarihi: 19.7.2015 12:47 Güncelleme Tarihi: 19.7.2015 13:09
Zekeriya Öz fatura timinin elebaşı

’ün, 17-25 Aralık darbe girişimi sonrası ortaya çıkan sevdası kamuoyunda büyük ses getirmişti. Avukat Tayfun Aktaş, işadamı Osman Ağca ve Aytaç Ocaklı’dan oluşan fatura timinin Ağaoğlu İnşaat’ın sahibi Ali Ağaoğlu’nun Ataşehir’deki ofisine gittiği ve iş adamından Öz’ün Dubai tatilini kendi parasıyla yaptığına dair fatura istedikleri ortaya çıkmıştı. Öz çetesi, sahte fatura için tehditler savurmuştu.

Bir inşaat firmasının parasıyla 'de krallara layık tatil yapan ve bu ultra-lüks tatilin üzerini örtmek için 'fatura timi' kuran dönemin Cumhuriyet Başsavcıvekili 'le ilgili 'suça azmettirme' soruşturması tamamlandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, mevcut deliller, müşteki ve tanıkların ifadelerini dikkate alarak, Öz'ün 'azmettirme' suçunu işlediğini, dolasıyla hakkında dava açılmasını talep etti. Hazırlanan iddianame Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Bolu savcısıyken HSYK tarafında açığa alınan Zekeriya Öz, '2 ile 5 yıla arasında hapis' ve 'meslekten men' talebiyle yargılanacak. Açılan davada yargılanacak isimler arasında Öz'ün Dubai'deki tatilinin masraflarını kendi cebinden ödemiş gibi göstermek için makbuz almak üzere, işadamı Ali Ağaoğlu'na gönderdiği 'fatura timi' de yeralıyor.

'SANA HAYAT ZİNDAN OLUR'

Soruşturmada, Öz'ün 'fatura timi'nde bulunanlardan Avukat Tayfun Aktaş ve Yeditepe İnşaat'ın sahibi Aytaç Ocaklı 'tehdit' suçlaması kapsamında şüpheli olarak bulunuyor. İki isim mahkemede 6 aya kadar hapis veya adli para cezası talebiyle yargılanacak. İddianameye göre şüpheli Zekeriya Öz, müşteki Ali Demirhan'dan Dubai tatili masraflarını kendisinin ödediğine dair belge vermesini istedi. Demirhan'ı tehdit ettiren Öz, eğer belge vermezlerse 'bu işin sonunun kötü olacağı, haklarında soruşturma dosyaları açılacağı, işbirliğine yanaşılmaması halinde kendilerine hayatı zindan edecekleri, yapılan mücadeleyi savaş olarak nitelendirerek hükümetin düşürüleceği' mesajı verdi.

YARGI GÜCÜYLE TEHDİT

İddianamede o dönem İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olan Öz'ün, idari ve yargısal gücünü tehdit unsuru olarak kullandığının altı çizildi. Öz'ün yargısal gücüne dayanılarak yapılan tehditle mağdur tarafın gözünün korkutulmak istenildiği, faturayı alabilmek için Öz'ün yönlendirmesiyle tehdidin gerçekleştiği Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede yeraldı.

Yeni Şafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zekeriya Öz fatura timinin elebaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN