İzmir Belediye'sinin ihalesini alan firmayla ilgili mahkemeden önemli karar

Giriş Tarihi: 20.7.2015 11:59 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 12:09
İzmir Belediye'sinin ihalesini alan firmayla ilgili mahkemeden önemli karar

İdare Mahkemesi, İzmir'de elektronik kart ihalesini yeni kazanan firma ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi

Ankara İdare Mahkemesi, günde 1.5 milyon İzmirlinin kullandığı toplu taşıma sistemi ile ilgili kritik bir karar verdi.
Hürriyet'te yer alan habere göre İdare Mahkemesi, elektronik kart ihalesini yeni kazanan firma ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararında 'İhale, işi bilmeyen firmaya verildi. Telafisi güç zararlar doğabilir' vurgusu öne çıktı. Bu kararla birlikte, 40 milyon liralık ihale ile ilgili sözleşme iptali gündeme gelebilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü, kent içi toplu ulaşım ile ilgili geçtiğimiz ocak ayında bir ihale yaptı. İhaleye iki firma teklif verdi. Teklif sahiplerinden biri 1999'dan beri ESHOT'un yaptığı ihaleleri kazanan Kent Kart Ege Elektronik San. Ve Tic. A.Ş., diğeri ise Kartek Kart ve Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş. oldu.

İTİRAZLARDA SONUÇ ALINAMADI

Yapılan ihaleyi Kartek A.Ş. şirketi kazandı. İhaleyi kaybeden Kent Kart A.Ş. tarafı başlangıçta ESHOT'a daha sonra Kamu İhale Kurumu'na (KİK) itirazlarda bulundu. Şirketin itiraz başvurularında iki konu öne çıktı. Bunlardan ilki, ihaleyi kazanan Kartek A.Ş.'nin iş deneyiminin yetersiz olduğu, ikincisi ise kamu zararına sebep olunacağı iddiasıydı. Her iki kurumdan da ret yanıtı alan Kent Kart, yürütmenin durdurulması talebi ile idare mahkemesine dava başvurusu yaptı.

'KAMU ZARARI OLUŞUR'

Ankara 11. İdare Mahkemesi'nde KİK'e karşı açılan davaya ESHOT da müdahil oldu. Kent Kart tarafı dava başvuru dilekçelerinde de aynı iddialara yer verdi. "Her idari karar kamu yararına uygun olmak zorunda" denilen dilekçede, ihaleyi alan firmanın, ihaleye konu işlerin üstesinde gelecek bir deneyiminin olmadığı ileri sürüldü. Dilekçede ayrıca ihalenin Kartek'e verilmesi halinde kamu zararı oluşacağı iddia edildi. Dilekçede, kendilerinin bayilere verdiği komisyon oranının daha yüksek olduğu, ayrıca işletim maliyetlerinin ise daha düşük olduğu savunuldu.
Davalı durumdaki KİK ise geçtiğimiz 25 Mayıs günü mahkemeye sunduğu savunmada, açılan davanın reddini istedi. KİK tarafı, 'Alınan kurul kararı hukuka ve mevzuata uygun. Davanın reddi gerekir. Hukuka aykırı bir durum yok ve davacının da telafisi güç zararı doğmaz' yönünde bir savunma yaptı.

'O TEKLİF DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKILMALIYDI'

İdare mahkemesi ise tarafların savunmalarını aldıktan sonra kararını geçtiğimiz 3 Temmuz'da verdi. Mahkeme, iş deneyimi yeterli değil denilen Kartek A.Ş.'nin teklifinin değerlendirme dışı bırakılması gerektiğine hükmetti. Mahkeme oybirliği ile aldığı kararda, davacı şirketin yaptığı şikâyet başvurusu için verilen red kararı için "Hukuka uyarlık bulunmamaktadır" dedi. Kararın devamında "Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabilir' denilerek yürütmenin durdurulması istendi.

İzmir genelinde günde ortalama 1.5 milyon kişi toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Kent genelinde 1900 otobüs taşıma yapıyor. Otobüslerin yanı sıra metro, banliyö hatları ile birlikte deniz ulaşımında kullanılmak üzere günde 300 bin kartın dolumu yapılıyor. Söz konusu taşıma araçlarında kurulu bulunan cihaz sayısı ise 3 bin 852.

FİRMADAN AÇIKLAMA

Ankara İdare Mahkemesi'nin İzmir'deki toplu taşıma sistemi ihalesini kazanan firma ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından, Kartek firması yazılı bir açıklama yaptı. Firma yaptığı açıklamada, kararı hukuki bir prosedür olarak değerlendirdi.
İzmir'de, toplum ulaşım sisteminde günlerce yaşanan krizin ardından Ankara İdare Mahkemesi kritik bir karara imza attı. Mahkeme, İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından açılanan ihaleyi kazanan Kartek firması hakkında açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararın ardından Kartek A.Ş. firması yazılı bir açıklama yaptı.

"HUKUKİ BİR PROSEDÜR"

İdare mahkemesinin verdiği kararı hukuki bir prosedür olarak değerlendiren açıklamada şöyle denildi:
"Burada ilgili idare mahkemesinin vermiş olduğu karar sadece itirazın incelenmesine yönelik rutin bir hukuki prosedürdür. Üstelik daha önce bu konuda yapılan itirazın KİK tarafından ret edildiği gerçeği dikkate alındığında, hukukçularımızın ilgili mahkeme nezdinde yapacakları girişimlerin firmamız lehine sonuçlanacağından bir kuşkumuz bulunmamaktadır. Sonuç olarak, İdare Mahkemesi tarafından başlatıldığı ifade edilen yasal süreç sadece rutin bir hukuki inceleme prosedüründen ibarettir. Dolayısıyla kaynağı ve amacı tarafımızdan malum bu tür hukuki manevralar ne bir takım yaygın sistemsel aksaklıklara, ne de ESHOT ile firmamız arasında herhangi bir anlaşmazlığa işaret etmektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Belediye'sinin ihalesini alan firmayla ilgili mahkemeden önemli karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN