Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ataşehir'de koç gibi yolsuzluk

Ataşehir'deki rant ve yolsuzluk zincirine kurban satış yerleri de eklendi. Milyonlarca lirayı bulan kira gelirlerinin, İlgezdi'nin talimatıyla danışmanlarına aktarıldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 22.7.2015
Ataşehir'de koç gibi yolsuzluk
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve yakınlarının adlarının karıştığı rant ve yolsuzluk iddialarına şimdi de kurban satış noktalarındaki 'kira vurgunu' eklendi. İddiaya göre, Anadolu'nun farklı illerinden getirildikten sonra kurban satışı için Ataşehir'in farklı noktalarına kurulan pazarlarda hayvan sahiplerinden belediye adına alınan onlarca milyon liralık kira geliri İlgezdi'nin talimatıyla yanındaki danışmanlara aktarıldı.

MİLYONLUK VURGUN

Vurgunun boyutu milyonlarca lirayı buluyor. Zira Kurban Bayramı öncesi, ilçede bir düzineye yakın hayvan pazarı kuruluyor. Her birinde ise 60'a yakın hayvan çadırı kuruluyor. İddiaya göre her çadırdan belediye adına 3 bin ile 6 bin TL arasında kira alınıyor. Ortalama bir çadırdan 4 bin lira geliri alındığında, belediyenin 60 çadırlık tek bir hayvan pazarından 240 bin TL gelir elde etmesi bekleniyor. Ancak ilçe genelindeki 12 hayvan pazarından elde edilen kira gelirlerinin de hesaba katılması halinde vurgunun boyutu milyonlarca lirayı buluyor.

RAPORLARA GİRDİ

Usulsüzlük, şikâyetler üzerine inceleme yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi müfettişlerinin raporlarına da yansıdı. Buna göre sadece Yenisahra'daki 15 dönümlük hayvan pazarında 300'ün üzerinde çadır kuruldu. Çadır başına 5-6 bin TL'lik kira bedeli ile tek bir pazardan 2,5 milyon lira düzeyinde gelir elde edildi. Ancak toplanan paralar belediye kasasına hiç girmedi.

KASA YERİNE DANIŞMANA
İddiaya göre hayvan pazarlarından toplanan milyonlarca liralık kira geliri belediyenin kasası yerine İlgezdi'nin talimatıyla yanındaki danışmanlara aktarıldı. Vurgun, resmi kayıtlarda 'zarar' gösterilerek örtüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ataşehir'de koç gibi yolsuzluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN