Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'nin cevabı HDP'yi şaşırtttı

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın Suruç katliamı nedeniyle yaptığı 'Meclis olağanüstü toplansın' çağrısına CHP'nin olumsuz yanıt verdiği, HDP'nin ikinci talebi üzerine de kararın değişmediği öğrenildi. Meclis Başkanı olağanüstü toplantı çağrısı yapmıyorsa, HDP'nin sayısı yetmediği için dışarıdan 30 vekilin HDP'ye destek vermesi gerekiyor.

Giriş Tarihi: 22.7.2015 10:47
CHP'nin cevabı HDP'yi şaşırtttı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Meclis olağanüstü toplanmalı" çağrısı sonrasında gözlerin çevrildiği Meclis Başkanlığı ve CHP 'den olumsuz yanıt geldi. HDP, her şeye rağmen bu girişimde bulunacağını ve barıştan yana olan, ülkenin gidişatı konusunda kaygı duyan vekillerden destek beklediğini açıkladı.

HDP adına girişimde bulunan HDP Grup Başkanvekilleri, CHP Grup Başkanvekilleri, AKP Grup Başkanvekilleri ve Meclis Başkanı ile görüştü. Milliyet'te yer alan habere göre Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, kişisel inisiyatif kullanmaktan çekinerek, böyle bir girişim için siyasi partilerin karar vermesini istedi. CHP Grup Başkanvekilleri ise parti olarak böyle bir girişimin içinde yer almayacaklarını bildirdiler.

HDP'li yetkililer, bu tutumun CHP'nin genel söylemleriyle çeliştiğini, CHP'nin toplumsal barıştan yana tavır takınması gerektiğini belirterek, bir kez daha talebin görüşülmesini istedi. Bunun üzerine ikinci kez yapılan değerlendirmede de CHP, HDP'ye olumsuz yanıt verdi.

Meclis Başkanı olağanüstü toplantı çağrısı yapmıyorsa, Meclis'in toplanması için milletvekili sayısının 5'te bir çoğunluğu olan 110 vekilin imzası gerekiyor. HDP'nin sayısı yetmediği için dışarıdan 30 vekilin HDP'ye destek vermesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'nin cevabı HDP'yi şaşırtttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN