Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahliyeci hakimlere HSYK'dan 2. şok

Tahliyeci hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik'in yetkileri kaldırıldı

Giriş Tarihi: 25.7.2015 21:47 Güncelleme Tarihi: 25.7.2015 21:53
Tahliyeci hakimlere HSYK'dan 2. şok
HSYK paralel yapı soruşturmasından tutuklu polisleri tahliye etmek isteyen hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik'in yetkilerini de kaldırdı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) dün Adli Yargı Hakimleri'nin yetkilerinin belirlenmesi ve yeniden inceleme taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin kararlarını açıkladı.

HSYK'nın resmi internet sitesinde yapılan duyuru ile Türkiye'nin dört bir tarafındaki hakimlerin yetkileri yeniden belirlendi. yetki kararnamesinde sürpriz atamalar yer aldı. HSYK geçtiğimiz nisan ayında paralel yapı soruşturmasında tutuklu şüphelilere yasa dışı bir şekilde tahliye etmek isteyen daha önce de tutuklanan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ve İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer'in söz konusu mahkemelerden yetkilerini kaldırdı. HSYK geçtiğimiz günlerde Selam Tevhid Soruşturması kapsamında verdikleri yasa dışı dinleme kararları iddiasıyla açığa alınan hakimlerin de yetkilerini kaldırdı. Bu hakimlere göreve dönene kadar yeni bir mahkeme teslim edilmedi.

İstanbul'da boş bulunan 9. Sulh Ceza Hakimliği'ne Maksut Karakulak getirildi. Karakulak daha önce İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görev yapıyordu.

Yetki kararnamesiyle İstanbul 82-90 arasındaki Asliye Ceza Mahkemeleri'nin 3 Ağustos 2015 tarihi itibariyle faaliyetlerinin sona ermesine karar verildi. Bu mahkemelerin dosyaları diğer Asliye Ceza Mahkemeleri'ne dağıtılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahliyeci hakimlere HSYK'dan 2. şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN