Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suruç'ta savcı sancısı

Suruç'taki bombalı saldırıyla ilgili soruşturmada Şanlıurfa Başsavcılığı yetkisizlik kararı ile kendisine gelmesini beklemeden dosyaya el koydu

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Suruç'ta savcı sancısı
Suruç'ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısıyla ilgili soruşturmada Suruç savcılarının mesleki geçmişleri nedeniyle "paralel yapı" krizi yaşandı. Şanlıurfa Başsavcılığı, bir süre sonra kendisine yetkisizlik kararı verilerek gelecek olan dosyaya, bu kararı beklemeden el koydu. Suruç Emniyet Müdürlüğü saldırıyı savcılığa bildirdikten hemen sonra iki savcı, patlamanın yaşandığı Amara Kültür Merkezi'ne gitti. Olay yerine giden savcılardan biri, kamuoyunda "Fenerbahçe kafilesine saldırı" olayından tanınıyordu. Savcı Sait Nuri Subaşı, Rizespor maçı sonrasında Fenerbahçe kafilesine yapılan saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüttükten hemen sonra Suruç'a gönderilmişti. Subaşı, paralel yapının etkili olduğu iddia edilen "Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı" sonrasında savcı olmuş ve ilk olarak Sürmene'ye atanmıştı. HSYK da Savcı Subaşı'yı, ağırlıklı olarak paralel yapıya yakın hakim - savcıların görev yerinin değişikliğini içeren kararnamesiyle Sürmene'den Suruç'a göndermişti. Suruç patlamasına ilk el koyan bir diğer savcı olan Mahmut Badıllı da avukatlıktan hakimliğe geçti. Mahmut Badıllı, Tekirdağ - Şarköy Savcısı olarak görev yapmaktayken, Savcı Subaşı gibi Haziran ayındaki kararnameyle Suruç'a gönderilmişti. Bu iki savcı Suruç'taki patlamanın ardından olay yerine varır varmaz delil tespiti ve toplama işlemlerine başlayamadılar.

SÜREÇ BEKLENMEDİ
Patlamadan sonraki ilk resmi belge niteliğindeki "olay yeri tespit tutanağı"ndaki bilgilere göre her iki genç savcı olay yerine vardıktan, 11:55'teki olayın üzerinden yaklaşık bir saat geçtikten sonra saat 12:47'de durumu Şanlıurfa Başsavcı Vekili Raşit Erdem'e ilettiler. Olaydan Şanlıurfa Başsavcısı Uğurhan Kuş'un haberdar olması ise saat 13:24'te oldu. İki savcı durumu bu saatte Başsavcı Kuş'a bildirdi. Olaydan sonraki saatlerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3 savcı daha görevlendirdikten sonra soruşturmaya resmen başlanabildi. Şanlıurfa Başsavcı Vekili Raşit Erdem ve beraberindeki iki savcının Suruç'a ulaşmasından sonra saat 14:00'te delil toplanma ve olay yeri incelemesine başlandı. Kamuoyunu yakından ilgilendiren soruşturmanın başlangıcında bu gelişmeler yaşanırken Şanlıurfa Başsavcılığı'nın dosyaya el koyduğu öğrenildi. Normal koşullarda Suruç Savcılığı bir fezleke hazırlayarak dosyayı zaten Şanlıurfa Başsavcılığı'na gönderecekti ancak bu süreç beklenmemiş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suruç'ta savcı sancısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN