Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atalay'dan bomba açıklamalar

AK Parti sözcüsü Beşir Atalay, Çözüm Süreci'nin bitmediğini, durgunluk içinde olduğunu söyledi; "Terör unsurları ülkeyi terk eder, silah bırakırlarsa Çözüm Süreci yine yürür" dedi.

Giriş Tarihi: 28.7.2015 21:31 Güncelleme Tarihi: 28.7.2015 22:06
Atalay'dan bomba açıklamalar
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Beşir Atalay, Çözüm Süreci'nin bitmediğini, durgunluk içinde olduğunu söyledi.

"Çözüm Süreci dediğiniz şu andaki yürüyen mekanizma durmuş olabilir, yani o belli bir durgunluk içinde. Onun sebeplerini biliyoruz" diyen Atalay, "Ama bu niyetleri ortaya çıktığında, terörü ve şiddeti bitirmek için ve dışarıdaki o insanların hayata dönüşünü sağlamak için kaldığı yerden devam edebilir. Bugünkü şartlarda o dediğimiz çizgiye gelene kadar bir durgunluk olur" diye konuştu.

'SÜREÇ İSTİSMAR EDİLDİ'

"Terör unsurları ülkeyi terk eder, silah bırakırlarsa Çözüm Süreci yine yürür. O taahhütler ve o kararlılık olursa, Çözüm Süreci bu demektir" diyen Atalay, sürecin istismar edildiğini savundu:

"Gerek PKK kesimi gerekse siyasi parti olarak bu kesimle irtibatlı HDP doğrusu çok istismar ettiler. Şu seçim öncesi ve seçim sırasında bunların bölgede nasıl terör estirdiğini, şiddet kullandığını çok iyi biliyoruz."

'HİÇBİR DEVLET BUNLARI AFFETMEZ'

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde uyurken başlarından vurularak şehit edilen iki polisi hatırlatan Atalay, hiçbir devletin böyle bir saldırıyı affetmeyeceğini söyledi; "Türkiye Cumhuriyeti de bunların karşılığında bunları yapıyor ve yapacak" dedi.

PKK, IŞİD VE DHKP-C'YE YÖNELİK OPERASYONLAR


"Biz daima terör ve şiddete karşı en sert politikaları uyguladık" diyen Atalay, "Türkiye oldukça sabırlı davranmış ve artık sabrı taşıran son gelişmelerle bu operasyonlara başlamıştır. Zaten IŞİD'e yönelik daha önce yapılan uluslararası mutabakatları biliyorsunuz. Bu çerçevede hem üslerimizin kullanılması, hem güvenli bölge ile ilgili çalışmalar, anlaşmalar bütün bunlar şu anda yürürlükte" diye konuştu.

SÜRECİN HEDEFİ

Atalay, 'Demokratik Açılım' veya 'Çözüm Süreci' diye adlandırılan adımlarla yapmak istediklerini şöyle anlattı:

"Terör şiddet bitsin, terör unsurları varsa yurtdışına çıksın. Silah bırakılsın. Ondan sonra da devlet bu insanların eve dönüşünü, ülkelerine dönüşünü, hayata dönüşünü, siyasete dönüşünü sağlasın, organize etsin. Ana hedef budur."

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

AK Parti olarak yapıcı tavırlarını sürdürdüklerini, ortak hükümet kurma çalışmalarının sonuna kadar şartları değerlendirmek istediklerini anlatan Atalay, "CHP ile görüşmeler gayet verimli gidiyor, sağlıklı bir diyalog var, insani, medeni bir diyalog var. Heyetlerimiz doğrusu bir arada çok verimli çalışmalar yapıyorlar" dedi.

CHP'nin yarın Meclis'te vereceği terör sorunu ile ilgili önergeye destek verip vermeyecekleri sorulan Atalay, "Henüz onu bilemiyorum. Meclis'teki görüşmeler onu belirleyebilir ama biz Meclise katılacağız" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atalay'dan bomba açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN