Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Hesabını verecekler

, Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanlığı'nın yönlendirilmesi olmaksızın hükümet kurulamaz" dedi.

Giriş Tarihi: 30.7.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 30.7.2015 14:13
Davutoğlu: Hesabını verecekler

, Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Kutuplaşma siyasetine karşı, dışlama siyasetine karşı biz birleştirme, uzlaştırma siyasetini takip etmeye devam edeceğiz. Çünkü milletimiz bunu istedi" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

TARİHİ GÜNLER YAŞIYORUZ

Çok kritik bir dönemde, tarihi günlerde bir araya gelmenin sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Neden kritik günler?

Türk demokrasi tarihi 30'lardan 40'lardan bugünlere, bir sarkacı temsil eder ve iki ucun birbirlerini desteklemek suretiyle çıkardığı krizlerle uğraşmak zorunda kalmıştır. 1950'lerin sonlarına doğru düzeni yok sayan bir cuntalaşma bir kaosa yol açtı. Otoriterleşme özgürlükler, kaos tekrar otoriterleşme sarkacı o günden bugüne devam eder.

PKK terör örgütünün çıkmasını sağlayan şartlar kaosun ürünleridir. Bu kaos 12 Eylül'le sona erdirilmeye çalışıldı. Hukuk tanımaz yaklaşımı başka kaosu beraberinde getirdi. 90'lı yıllarda terörün getirdiği iç çatışmalar, diğer taraftan bu kaosları tırmandıran otoriterleşme eğilimleriyle yaşadık.

BİZ HALKIMIZIN VERDİĞİ MESAJLARI ANLAMAYA ÇALIŞTIK

Bugün terörün sözcülüğünü yapan bazı siyasiler o günlerde sevinç çığlıkları içinde Diyarbakır sokaklarında kaleşnikoflarla kutlama gerçekleştirmişlerdi. Bazı partiler bloktan bahsetmişlerdi. Türkiye'de yeni bir dönemle birlikte Ak Parti karşıtlığına dayalı blok olacağı iddiası gündemdeydi. Biz sabırla halkımızın verdiği mesajı anlamaya çalıştık. İlkeli erdemli ahlaklı tavrı ortaya koyduk. Bütün milletimizin önünde cereyan etti. Herkes kimlerin hangi siyasi oyunlar içine girdiğini, AK Parti'nin meşruiyet çizgisini terk etmediğini görüyor. Ne yaptık? Kendi içimizdeki istişareleri tamamladık.

AK PARTİ OLAMADAN TÜRKİYE SİYASET ŞEKİLLENEMEZ

Siyaset mühendisliği yapıldı, bunu da anormal görmüyorum. Herkes bir rüya görebilir, bir hedef gözetebilir. Ama AK Partisiz bir Türkiye hayal edenler oldu. AK Parti'nin suçlu sandalyesine oturdulduğu bir Türkiye isteyenler oldu. Cumhurbaşkanlığı makamının dışlandığı bir Türkiye isteyenler oldu. Ama aradan 1,5 ay geçtikten sonra herkes görmektedir ki, AK Parti olmadan Türkiye'de siyasetin doğası şekillenemez.

CUMHURBAŞKANLIĞI YÖNLENDİRMESİ OLMAKSIZIN HÜKÜMET KURULMAZ

Cumhurbaşkanlığı'nın yönlendirilmesi olmaksızın hükümet kurulamaz. Birileri Erdoğan – – AK Parti karşıtlığı üzerinden siyaset yapabilir, ama siyaseti düzenleyemez. Siyaseti düzenleme gücü milletten alınan yetki ile yapılır. O yetkiyi de biz aldık. Dava adamlarına tatil yoktur, bayram halkla buluşmaktır. Uykusu, rüyasında dahi halkı görmekle yaşanır. Yürüyüş, sadece hakka yürüyüştür.

Birileri bize bayramı haram kılmak istiyor. Daha bayramın ikinci günü ailelerimizle bayramlaşırken, kobani olaylarını çıkarıp 52 vatandaşımızın katledilmesine yol açtılar. 197 bin Suriyeli kardeşimize kucağımızı açtığımız halde bunu yapmışlardır. Bu sefer ramazan bayramının bitmesini beklediler ama 20 Temmuz'da, Kıbrıs harekatının yıl dönümünde, bu sefer şer odakları üç maşayı birden kullanarak karanlık dönemi başlatmak istediler.

ÜÇ MAŞAYI AYNI ANDA KULLANDILAR

Üç maşayı aynı anda kullanmaya karar verdiler, yada gönüllü olarak ortaya çıktılar. Birinci olarak DEAŞ ortaya çıktı. Suruç'ta 32 vatandaşımızı katletti bu örgüt. Ben hastalarımızı ziyaret ettim. Döndüğümüzde tedbirleri konuşurken, planlarken bu kez ikinci maşa devreye girdi PKK. Adıyaman'da bir askerimizi şehit ettiler. Adıyaman'daki törene de katıldım. Bütün şehitlere allah rahmet eylesin. Onların mekanları cennettir.

Gelecek nesillerin huzur bulması için bazen hepimizin fedakarlık yapması gereken dönemler olur. Çanakkale'de Sarıkamış'ta olduğu gibi. Hem DEAŞ hem PKK üzerinde yapacağımız çalışmaları yürütürken, üçüncü maşa ortaya çıktı. İstanbul sokaklarında yüzleri maskeli ve silahlı şekilde gösteri yapmaya kalktılar. O zaman zihnimizde aylardır zaten her türlü senaryoya hazırlıklı olan güvenlik görevlilerimize talimat verdim.


Ama bardağı taşıran son damla, bir gün sonra 22 temmuz'da bir sabah erken bir vakitte, içişleri bakanımızın aramasıyla geldi. İki polisimiz Ceylanpınar'da gece uyurken enselerinden vurulurken şehit edildiler.

BARIŞTAN BAHSEDEN HDP SÖZCÜLERİ...

Dün hala barıştan söz eden HDP sözcüleri var ya, bunun hesabını versinler. Verecekler, verecekler… Çatışmasızlık diyorlar ya… Polislerimiz çatışma fırsatı bulamadan şehit edildiler.


O gün sabah, diğer taraftan acaba başka bir suikast var mı, birileri bir oyun mu oynuyor diye istihbarat birimlerimize araştırma talimatı verdim. Gelen cevap şuydu, PKK'nın telsiz konuşmalarında bu talimatın onlar tarafında verdiği ortaya konuyor. Demek istediklerimiz şu, biz gelir çatışmasızlık görüntüsünde dahi kamu görevlilerini bulundukları yerde öldürürüz.

Aynı gün PKK harekete geçti. Ondan bir gün önce eş zamanlı olarak aynı gün içinde dağ karakolunda sınırda DEAŞ askerimizi şehit etti. Sanki birileri piyonları birer birer sahneye sürüyor.

HDP TAHRİK EDİCİ USLUPLA...

HDP tahrik edici üslupla, AK Parti IŞİD ile işbirliği yapıyor dedi. Haddini bilmez bu eşbaşkanlardan biri bütün bu oyunlar diyor saray gladyosunun eseridir diyerek, cumhurbaşkanımıza hakaret etmeye cüret ediyor. Buradan sesleniyorum. Cumhurbaşkanlığı makamı da bütün makamlar da anayasal sistem içerisinde yüce bir makamdır.

SİZLER TERÖR GLADYOSUNUN UNSURLARISINIZ

Ama sizler terör gladyosunun unsurlarısınız terör gladyosunun. PKK'nın soğuk savaş döneminde kimler tarafından kullanıldığını iyi biliriz, niçin kullanıldığını da iyi biliriz. PKK'nın Asala ile nasıl işbirliği yaptığını Lübnan'da biz biliriz.

PKK'nın hangi istibaratn birimlerince kullanıldığını iyi biliriz. Sizlerin TBMM çatısında sergilemeye çalıştığınız demokrasi oyununun arkasındaki perdelediğiniz oyunu iyi biliriz. Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde yedi düvele nasıl savaşmışsak, bugün üç terör maşasıyla da onun arkasındaki terör gladyosuyla da her yerde savaşmayı, gerektiğinde her türlü fedakarlığı yapmayı iyi biliriz.

BU POLİTİKALARI KİM BİTİRDİ

Utanmazca yüzsüzce dün, ret ve asimilasyon politikalarından bahsediyorlar. Kim bitirdi bu politikaları? Kürt yasağını kaldırdı? Yaylaları mezraları kim açtı? Faili meçhulleri kim bitirdi? OHAL'i kim durdurdu? Güzel Türkçemiz gibi güzel Kürtçemiz diyerek yayınları kim başlattı? PKK terör örgütünün ve arkasındaki terör gladyosunun hesabını soracak olan da AK Partidir ve hakkımız da vardır. Bizim üzerimize o eski sol, PKK retoriği ile gelmesinler. Ret ve asimilasyonla gelmesinler. Onları bitiren biziz. AK Parti'nin sicilinde ne red, ne otoriterlik ne terörle işbirliği vardır. Özgürlük mücadelesi hak mücadelesi vardır. Sizin sicilinizde ne olduysa malumdur.

İKİ ALTERNATİFLİ BİR OYUNA YÖNELDİLER

İki alternatifli bir oyuna yöneldi bunlar. Seçim öncesinde bütün 81 ili dolaşırken doğu illerimizi de dolaştım, İstanbul'daki ilçelerin hepsine gittim. Oradaki vatandaşlarımızla buluşmak bizim için onurdu. Ve gördüğüm tablodan da memnun kaldım. Yapılan baskıları görerek, baskıları bilerek, engellemeye de çalıştık. Ancak seçime gölge düşürüldü. İki sonuca oynadı bunlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Hesabını verecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN