Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kandil sürece adapte olamadı'

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan: Kandil negatif kişilikler, çözüm sürecine adapte olamadı. İmralı ile STK'lar ve gazeteciler görüştürülmeliydi. Bu ateş büyümeden önlenmeli

Giriş Tarihi: 2.8.2015
'Kandil sürece adapte olamadı'
Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın örgütten koparak Kuzey Irak'ta yaşamaya başlayan kardeşi Osman Öcalan SABAH'a açıklamalarda bulundu. "Barış her şeyden daha değerlidir. Savaş en kötü yoldur. Savaşta elde edilecek zaferler bile barışta elde edilecek yenilgiden daha kötüdür" diyen Öcalan'ın sözlerinden satırbaşları şöyle:

HDP ARADA KALDI:
"Abdullah Öcalan hapisten bir barış süreci başlattı. Türkiye de bu sürece olumlu yaklaştı. Kandil, buna yıllar geçti ama adapte olamadı, mesafeli baktı, tamamlayıcı olamadı. HDP'nin barış sürecine mesafeli olması da Kandil'in bu tutumundan kaynaklandı. HDP İmralı ile Kandil arasında kaldığı için net tavır ortaya koyamadı. Kandil'dekilerin negatif kişilikler olması sebebiyle süreç böyle gelişti. İran, Irak, Suriye de bu barış sürecinden rahatsızdı."

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM:
"Bu işin olumlu sonuçlanacağını düşünüyorduk, çok büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktayız. 3 yıllık çabaların heba olması çok üzücü. Her gün canlar yitiriliyor, 3 yıl sonra yine analar ağlıyor. Hükümet barış sürecinde Öcalan kartını daha iyi kullanabilirdi. HDP üzerinden geliş gidişler yapıldı. Öcalan ile STK temsilcileri ve basın mensupları görüştürülseydi daha olumlu bir süreç işlerdi. Bir an önce silahlar susmalıdır. Abdullah Öcalan merkezli bir çözüm süreci geliştirilirse HDP kanalı siyasi bir mücadeleden yana tavır alır. Bu ateş büyümeden önünü almak gerekli."

NE DEVLET NE MİT: "Suruç olayı karanlık bir olay. Adıyaman'daki karanlık güçlerin tezgahı olduğunu düşünüyorum. Bazı kesimlerin iddia ettiği gibi bu işin içinde ne devlet ne de MİT var. Başka odakları aramak lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kandil sürece adapte olamadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN