Kilo bazında artan ihracatı parite düşürdü

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Kilo bazında artan ihracatı parite düşürdü
En önemli pazarlardaki ekonomik ve siyasi belirsizliklerin yanısıra paritedeki düşüşle de savaşan Türk ihracatçısı, daha fazla mal satıp pazar payını artırmayı sürdürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) dün açıkladığı verilere göre, kilo bazında artan ihracat, paritedeki düşüşün etkisiyle temmuzda da gerilemeye devam etti. Temmuzda ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 gerileyerek 10 milyar 857 milyon dolar oldu.

MİKTAR BAZINDA ARTTI
İhracattaki düşüşte emtia fiyatlarındaki gerileme ile oluşan fiyat baskısı, dünya ithalatındaki düşüş ile euro-dolar paritesinde yaşanan kayıpların etkili olduğunu vurgulayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi "Sanayi ve tarım ihracatımız kilo bazında temmuzda yüzde 4.1, ilk 7 ayda yüzde 2.5 arttı. Bu veriler, ihracatçılarımızın daha fazla mal sattıklarını ve pazar payı kazanmaya devam ettiklerini gösteriyor" diye konuştu.

PARİTE KAYBI: 8 MİLYAR $
İhracatın kilogram bazında arttığına dikkat çeken Büyükekşi, "Paritenin ihracatımıza olumsuz etkisi temmuz ayında 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşirken ilk 7 ayda bu rakam 8 milyar doları geçti. Euro bazında bakıldığında AB'ye ihracatımız temmuz ayında yüzde 6.9, ilk 7 ayda ise yüzde 7.2 artış gösterdi" dedi. Verilere göre temmuzda Irak'a ihracat 13 aylık düşüşten sonra ilk kez yüzde 5.4'lük artış gösterdi.

TÜRKİYE BİR BASAMAK YÜKSELDİ
TİM, ay içerisinde Ekonomi ve Dış Ticaret Raporu 2015'i açıkladı. Rapora göre Türkiye 2014'te gerçekleştirdiği 157.6 milyar dolar ihracatla dünya ihracat sıralamasında bir basamak yükselerek, 31'inci sıraya çıktı. Türkiye, 2014'te Norveç'i geride bıraktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilo bazında artan ihracatı parite düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN