Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK'ya sert tepki! 'Derhal terk edin'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin ofisi PKK'dan bölgesel yönetim topraklarını terk etmesini istedi.

Giriş Tarihi: 2.8.2015 16:17
PKK'ya sert tepki! 'Derhal terk edin'
Ofisin yaptığı açıklamada "PKK, Türk jetlerinin operasyonlarından sivillerin zarar görmemesi için Irak Kürdistanından çekilmelidir. PKK, sivillerin kurban haline gelmemesi için savaşı Kürt bölgesinden uzak tutmalıdır. Savaşın devam etmesi en çok sivil halka zarar vermektedir. Son olarak taraflara barış sürecine dönüş çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Mesut Barzani'nin danışmanı Kifah Mahmud, yaptığı açıklamada "PKK'nın bölgede askeri unsurları olmasa, Türkiye sivil bölgeleri bombalamaz" dedi.

''TÜRK GÜÇLERİ IRAK'A GİREBİLİR''

Mahmud ayrıca "Irak ve Türkiye hükümetleri arasında yapılmış, bir saldırı durumunda Türk güçlerinin Irak'a girmesine izin veren bir anlaşma var. Bu yüzden PKK buradan çıkmalı." dedi.

Saddam Hüseyin döneminde imzalanan ve hâlâ geçerli olan bu anlaşmaya göre, her iki ülkenin PKK saldırıları karşısında 15 km sınırı geçerek sıcak takip ve karşı saldırı yapma imkânı var.

PKK'nın Türkiye'de düzenlediği saldırılarla asker ve polislerin şehit olmasının ardından Türkiye, Kuzey Irak'ta PKK mevzilerini havadan ve karadan bombalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'ya sert tepki! 'Derhal terk edin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN